Ambasadorowie krajów członkowskich przy UE uzgodnili gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy - podaje Die Welt w sobotę. Jak czytamy, w dokumencie wykluczono bezpośredni udział żołnierzy krajów UE w walce z Rosją.

Najpóźniej na początku lipca Unia Europejska chce podjąć wobec Ukrainy szerokie zobowiązania w zakresie bezpieczeństwa - pisze Welt am Sonntag. Jak czytamy, "uzgodniony niedawno" projekt gwarancji bezpieczeństwa jest obecnie dyskutowany przez Europejską Służę Działań Zewnętrznych i rząd w Kijowie. Ostateczną wersję dokumentu będą musiały zatwierdzić ministerstwa spraw zagranicznych krajów członkowskich.

Niemiecka gazeta podaje, że liczący 11 stron dokument oznaczony został jako "poufny".

W przyszłym roku ma ruszyć rozbudowa lotniska w Modlinie. Szef modlińskiego portu zapewnia, że planowane inwestycje prowadzone będą "bez gigantomanii, ale i bez wstawania z kolan". W planach m.in. 2-3 gwiazdkowy hotel i stacja benzynowa z myjnią.

Przygotowania do rozbudowy nastąpią jeszcze jesienią. Prace mają potrwać ok. 22 miesiące.

"W części, gdzie są już istniejące wyjścia do samolotów, zakończą się wcześniej. Równolegle będziemy dobudowywać minimum 4 miejsca postojowe" – mówi Rzeczpospolitej Tomasz Szymczak, prezes modlińskiego portu. Jednocześnie nie ukrywa, że po zmianie władzy współpraca z akcjonariuszami układa się lepiej.

Maciej Thorz z Ministerstwa Infrastruktury stwierdził, że rząd "nie planuje budowy polskiej mocarstwowości w oparciu o zwiększenie żeglowności na Odrze".

Deklaracja taka padła podczas panelu dotyczącego zasobów wodnych na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

"Nie zamierzamy - z tego, co mi wiadomo - kontynuować budowy Polski mocarstwowej w oparciu o zwiększenie żeglowności na Odrze po to, żeby przemysłowo traktować rzeki. My do rzek podchodzimy z szacunkiem i chcemy je traktować podmiotowo jako dobro naturalne, które zostało nam dane i musimy je przekazać przyszłym pokoleniom” - powiedział Thorz, który jest zastępcą dyrektora departamentu gospodarki wodnej w resorcie infrastruktury.

Ukraiński dron doleciał w czwartek aż do nadwołżańskiej Republiki Baszkortostanu, gdzie zaaatakował kolejną instalację rosyjskiego przemysłu naftowego.

„Dzisiaj około godziny 13.00 dron zaatakował strefę przemysłową miasta Saławat, po czym na terenie jednej z instalacji przedsiębiorstwa Gazprom Neftechim Saławat pojawił się dym” – napisał na swoim kanale telegramie szef władz Baszkortostanu Radij Chabirow. Jak dodał - „Obecnie na miejscu zdarzenia są służby ratunkowe i kierownicy organów ścigania" - zacytowała agencja informacyjna Interfax.

Atak potwierdza zwiększające się zdolności Ukraińców do sięgania daleko w głąb terytorium Rosji. Saławat znajduje się około 1500 km od terytorium kontrolowanego przez Kijów. To pierwszy przypadek ataku na terytorium Republiki Baszkortostanu. Jak do tej pory Ukraińcy uderzali najdalej na terenie sąsiadującego z nim od zachodu Tatarstanu.

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping przybył do Belgradu akturat w 25 rocznicę zombardowania przez Amerykanów ambsady ChRL w tym mieście.

Xi Jinping jest w swojej pierwszej podróży po Europie od pięciu lat. Rozpoczął w niedzielę od wizyty we Francji, ale pozostałe dwa państwa jakie zawarł w harmonogramie wyprawy to zadeklarowani zwolennicy współpracy z ChRL - Serbia i Węgry. "Piszemy dzisiaj historię" – powiedział serbski prezydent Serbii Aleksandar Vučić witając gościa przed pałacem prezydenckim w obliczu tłumu współobywateli oklaskujących i skandujących - „Chiny, Chiny”, jak zrelacjonowała w środę agencja informacyjna Reutera.

W czwartek Pekin ostro skrytykował amerykańskie sankcje na co najmniej 20 chińskich firm w związku z powiązaniami z Rosją, uznając je za „jednostronną hegemonię i przymus gospodarczy”.

„Stany Zjednoczone, utrzymujące stosunki handlowe z Rosją w oparciu o swoje interesy, a jednocześnie jednostronnie nakładające sankcje na chińskie przedsiębiorstwa, stanowią wyraźny przykład jednostronnej hegemonii i przymusu gospodarczego” – turecka agencja informacyjna Anadolu zacytowała w czwartek Ministerstwo Handlu Chińskiej Republiki Ludowej.

Ministerstwo odpowiedziało w ten sposób na sankcje Waszyngtonu nałożone na chińskie przedsiębiorstwa z siedzibą na kontynencie i w Hongkongu za ich rzekome wsparcie dla rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego i energetycznego. Na początku tego miesiąca Nicholas Burns, ambasador USA w Pekinie, powiedział, że Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na 31 chińskich firm za dostarczanie Rosji kluczowych technologii dla jej bazy przemysłu obronnego.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%