Niemiecki koncern Rheinmetall Defense zamieścił w piątek na swoim kanale YouTube nagranie z nową wersją brytyjskiego głównego czołgu Challenger 2 – poinformował portal Army Recognition.

Jak poinformował portal Army Recognition, w piątek niemiecki koncern Rheinmetall Defense zamieścił w sieci film reklamujący zmodyfikowaną wersję głównego, brytyjskiego czołgu Challenger 2.

Dowództwo sił lądowych w Wielkiej Brytanii planuje używać Challengera 2 przynajmniej do 2035 roku z tego powodu jeszcze w 2013 roku rozpoczęto prace nad jego modernizacją. Zadanie otrzymało brytyjski oddział BAE Systems i sektor lądowy niemieckiego koncernu Rheinmetall.

Zobacz też: Zaprezentowano pierwsze czołgi Leopard 2A4 w węgier­skich bar­wach [+FOTO]

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3802.49 PLN    (17.28%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

BAE Systems wprowadziło swoją wersję czołgu, nazwaną Black Night, jesienią 2018 roku. Firma postanowiła ograniczyć się do drobnych zmian, kładąc główny nacisk na wymianę systemu przeciwpożarowego i sprzętu komunikacyjnego. Kadłub, wieżyczka i elektronika czołgu pozostały takie same.

Niemiecki koncern poszedł w drugą stronę: w tym projekcie proponuje się zastosowanie zupełnie nowej wieży, w której znajdują się nowoczesne urządzenia kierowania ogniem i inna broń. Która z opcji zostanie ostatecznie wybrana przez brytyjskie dowództwo, jest to nadal niewiadome.

Challenger 2 – główny czołg bojowy sił lądowych Wielkiej Brytanii jest także na wyposażeniu wojska w Holandii. Czołgi tego modelu wykorzystano w operacjach bojowych w Kosowie i Iraku. Wiosną 2009 roku BAE Systems ogłosiło, że zaprzestanie produkcji Challengera z powodu braku zamówień od rządu brytyjskiego.

Zobacz też: Rosja planuje eksport czołgu T-14 Armata

Black Night to zmodyfikowany i ulepszony czołg podstawowy o lepszej zdolności do prowadzenia działań w nocy, ponieważ pracuje na dwóch niezależnych systemach noktowizyjnych dla lepszego skupienia się na celu. Umożliwia to jednoczesne działanie działowego i dowódcy pojazdu równocześnie.

Inne najnowsze ulepszenia Black Night, które oferuje to system aktywnej ochrony, system ostrzegawczy czy technologia obrazowania termicznego.

Według niemieckiej firmy, ich wersja wyposażona jest najnowocześniejsze działo główne 120 mm pod wysokim ciśnieniem. Wystrzeliwuje światowej klasy pociski i unikalną programowalną amunicję. Posiada też zwiększoną zdolność pierwszego trafienia dzięki najnowszym technologiom czujników i kierowania ogniem. Nowa konstrukcja wieży i modułowy pancerz zapewniają załodze najwyższy standard ochrony.

Zobacz też: Białoruś i Ukraina modernizują zestawy przeciwpancerne Szturm-S [+VIDEO]

Kresy.pl/Army Recognition/Rheinmetall Defence

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz