Zachód był zbyt optymistyczny jeśli chodzi o wojnę rosyjsko-ukraińską w 2023 roku

Admirał Rob Bauer, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO, stwierdził, że Zachód był „zbyt optymistyczny” co do przebiegu wojny Rosji z Ukrainą w 2023 roku.

Jak podaje w niedzielę Financial Times admirał Rob Bauer, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO, stwierdził, że Zachód był „zbyt optymistyczny” co do przebiegu wojny Rosji z Ukrainą w 2023 roku.

Bauer powiedział, że Zachód wierzy, że „jeśli zapewnimy Ukraińcom amunicję i szkolenie, których potrzebują, wygrają”.

Teraz dodał, że „musimy uważać, aby nie być zbyt pesymistycznym w roku 2024”.

„Sam fakt, że Ukraina nadal jest suwerennym państwem i że Ukraińcy odebrali 50% tego, co Rosjanie zabrali w 2022 r., jest niezwykły” – dodał Bauer.

Jak podaje w niedziele The Washington Post, jeden z unijnych urzędników rozmawiał z gazetą pod warunkiem zachowania anonimowości: “Kiedy były i prawdopodobnie przyszły przywódca wolnego świata mówi, że usiądzie i będzie patrzeć, jak Rosja atakuje sojuszników z NATO, musimy ponownie przemyśleć, jak mogłyby wyglądać zobowiązania USA wobec Europy i Ukrainy”.

Według niego “trzeba mieć nadzieję na najlepsze, ale trzeba przygotować się na najgorsze”. Źródło dodało, że najgorszy scenariusz zakłada zakończenie wsparcia dla Ukrainy i pozwolenie Putinowi na destabilizację regionu europejskiego.

Urzędnicy UE rozmawiali o utworzeniu ogólnokontynentalnego uzupełnienia NATO, które działałoby równolegle z amerykańskimi gwarancjami bezpieczeństwa, ale mogłoby również służyć jako wiarygodna alternatywa w przypadku zniesienia amerykańskich gwarancji.

Jednak nawet tym rozmowom towarzyszą poważne spory między sojusznikami.

W szczególności Francja i Niemcy nie mogą dojść do porozumienia w sprawie tego, kto za to zapłaci. Kraje Europy Wschodniej nie wierzą w determinację Europy Zachodniej do stawienia czoła rosyjskim zagrożeniom.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Niektórzy skupiają się na tym, jak dotrzymać zobowiązań USA przed listopadowymi wyborami. Wysocy rangą decydenci amerykańscy twierdzą, że w rzeczywistości niewiele mogą zrobić, aby ograniczyć proces podejmowania decyzji w zakresie polityki zagranicznej przez przyszłe administracje.

Istnieje też poczucie, że nawet jeśli Biden wygra, sytuacja w stosunkach z Europą ulegnie zmianie – dodaje gazeta.

Przeczytaj: Tusk pisze do Republikanów: Reagan by się wstydził

Kresy.pl/Financial Times

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply