Ukraińscy rolnicy przywieźli na granicę z Polską maszyny rolnicze uszkodzone w wyniku działań wojennych.

Jak poinformowały w piątek ukraińskie media, ukraińscy rolnicy przywieźli na granicę maszyny rolnicze uszkodzone w wyniku działań wojennych. Ma to być odpowiedź na protesty rolników w Polsce. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania na których z okna pojazdu widać, jak ciężarówki wiozą spalony kombajn, traktor i samochody osobowe na platformach z naczepami.

Samemu filmowi towarzyszy napis w języku ukraińskim, z którego wynika, że został nakręcony 22 lutego w pobliżu przejścia granicznego w Uhrynowie.

Ołeksandr Klimow (ubrany w kurtkę z banderowskim symbolem) zamieścił na swoim Facebooku własny film przedstawiający sprzęt znajdujący się już na ziemi i napisał, że jest to wystawa ukraińskich maszyn rolniczych zniszczonych w wyniku wojny. Jednocześnie zaznaczył, że nie wie, czyja to inicjatywa.

Sprzęt był sygnowany tabliczkami wskazującymi z jakiego regionu pochodzi i do kogo należał. Na tabliczkach widać logo organizacji „Ogólnoukraińska Rada Agrarna” (UAC) i SaveUA.

Jak pisaliśmy, w czwartek premier Donald Tusk oświadczył, że na listę infrastruktury krytycznej zostaną wkrótce wpisane przejścia graniczne z Ukrainą, a także “wskazane odcinki dróg i torów kolejowych”. Twierdził, że jego obóz polityczny „od długiego czasu” podkreślał konieczność ochrony polskiego runku i ostrzegał o zagrożeniu związanym z liberalizacją handlu z Ukrainą. Zapewnił, że „nie ustaje w wysiłkach, aby zabezpieczyć interesy polskich rolników”. Powołując się jednak na pojedyncze incydenty w trakcie rolniczych protestów podkreślił, że nie wolno pozwolić, „aby przy granicy polsko-ukraińskiej korzystając z protestów rolników, aktywni byli ci, którzy jawnie i bezwstydnie wspierają Putina, służą propagandzie rosyjskiej i kompromitują państwo polskie, nas Polaków i protestujących”. Tłumaczył, że rychłe wpisanie przejść granicznych z Ukrainą i wybranych odcinków dróg i torów kolejowych na listę infrastruktury krytycznej ma zagwarantować niezakłócone docieranie na Ukrainę pomocy wojskowej, humanitarnej i medycznej.

W związku w wypowiedzią premiera, NSZZ Rolników Indywidualnych “Solidarność” opublikowała oświadczenie. Zwrócono w nim uwagę, że nie ma i nigdy nie było żadnych utrudnień, jeśli chodzi o transport wojskowy i humanitarny.

„Stanowczo oświadczamy, że pojazdy z pomocą humanitarną, pomocą wojskową oraz pojazdy typu ADR są przepuszczane przez wszystkie blokady na bieżąco, poza kolejnością i nie są nam znane przypadki blokowania takich transportów” – podkreśliła NSZZ RI.

„Słowa Pana Premiera są niedopuszczalną manipulacją, mającą za zadanie stłumienie protestów rolniczych i odwrócenie uwagi od nieudolności rządu RP i zaniechania rozwiązań systemowych dla upadających polskich rodzinnych gospodarstw rolnych” – zaznaczają rolniczy związkowcy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wcześniej informowaliśmy, że Donald Tusk odrzucił zaproszenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na spotkanie na granicy w celu rozwiązania problemów z ukraińskim zbożem. Tusk powiedział, że spotkanie rządu odbędzie się 28 marca w Warszawie i że odrzuca propozycję Zełenskiego, argumentując, że spotkanie na granicy będzie miało charakter wyłącznie symboliczny.

Kresy.pl/Europejska Prawda

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    No przecież tusk spełnił wasze wymagania ,obiecał dalszą frajerską bezinteresowną pomoc i odblokowanie szlaków!!! Czego jeszcze chcecie? Znowu wam mało? A te wraki przetopic i zrobic czołg a nie tylko daj,daj.