Tusk odrzucił możliwość spotkania z Zełenskim na granicy [+VIDEO]

Premier Polski Donald Tusk odrzucił zaproszenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na spotkanie na granicy.

Na czwartkowej konferencji prasowej, premier Polski Donald Tusk odrzucił zaproszenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na spotkanie na granicy w celu rozwiązania problemów z ukraińskim zbożem.

Tusk powiedział, że spotkanie rządu odbędzie się 28 marca w Warszawie i że odrzuca propozycję Zełenskiego, argumentując, że spotkanie na granicy będzie miało charakter wyłącznie symboliczny.

“Strona ukraińska rozumie też, że lepiej prowadzić te negocjacje na poziomie technicznym, aby spotkanie rządu miało wartość niesymboliczną – przecież nie potrzebujemy w relacjach symboliki. Cały świat widzi, jak bardzo jesteśmy zdeterminowani by pomóc Ukrainie i nie ma potrzeby dalszych jasnych gestów solidarności” – wyjaśnił Donald Tusk.

“Potrzebujemy konkretnych propozycji rynkowych i rolniczych. Nie wymaga to dobrej woli, ale wymaga ciężkiej pracy” – dodał premier.

Premier uważa, że do znalezienia rozwiązania potrzebne są także negocjacje techniczne na szczeblu UE i w tym celu Tusk 23 lutego spotka się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i porozmawia o zmianach w warunkach handlu z Ukrainą.

“Chcę zapewnić, że negocjacje z Ukrainą trwają. Mamy dobre stosunki, chociaż jest różnica interesów… Przekonamy zarówno Kijów, jak i Brukselę, aby zgodziły się z polskim punktem widzenia na sytuację”– dodał Tusk . Polski premier podkreślił także, że Ukraina “może w dalszym ciągu liczyć na pełne wsparcie Polski w konfrontacji z Rosją”.

W orędziu opublikowanym na portalach społecznościowych prezydent Ukrainy polecił rządowi, aby „w najbliższej przyszłości, do 24 lutego, znalazł się na granicy” między Ukrainą a Polską. Zełenski twierdzi, że będzie tam obecny cały skład ukraińskiego rządu, w tym premier i minister obrony.

“I ja proszę Donaldzie, Panie Premierze, żeby Pan też przyjechał na granicę. Andrzeju, Panie Prezydencie, proszę o wsparcie tego dialogu. Tu jest bezpieczeństwo narodowe. Nie powinniśmy z tym zwlekać. Najbliższe dni dają nam szansę, aby to zrobić” – dodał. Zełenski wyraził także gotowość osobistego udziału w spotkaniu z ukraińskim rządem.

„I chcę teraz zaapelować do Komisji Europejskiej: musimy zachować jedność w Europie. To jest podstawowy interes Unii Europejskiej. Dlatego Ukraina apeluje do Komisji Europejskiej, aby wzięła udział w tym spotkaniu z przedstawicielem Europejskiej Komisji” – powiedział prezydent Ukrainy.

Na koniec Zełenski powiedział po polsku: “Dość Moskwy na naszych ziemiach. Dość nieporozumień. Nie możemy się wzajemnie upokarzać, nie możemy upokarzać ani ukraińskich, ani polskich rolników. Potrzebujemy jedności. Potrzebujemy rozwiązań – między nami, Ukrainą a Polską, i na poziomie całej Europy”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował we wpisie na komunikatorze Telegram o przeprowadzeniu telekonferencji z członkami rządu. Zaznaczył, że poza tematami codziennymi, rozmawiano o „blokadzie na polskiej granicy”. „Z członkami rządu – wicepremier [ds. integracji z UE i NATO – red.] Olhą Stefaniszyną, ministrami Dmytro Kułebą, Ołeksandrem Kubrakowem, Mykołą Solskim [odpowiednio – MSZ, resort infrastruktury i resort rolnictwa – red.] – szczegółowo omówiliśmy sytuacje i ustaliliśmy nasze dalsze kroki. Będą one bardzo szybkie” – zaznaczył Zełenski.

„Należy kontynuować liberalizację handlu z Unią Europejską i jestem wdzięczny za jasne stanowisko Komisji Europejskiej. Nasza jedność musi być silna także ze względu na wspólne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo wszystkich krajów, jakim zagraża rosyjska agresja” – podkreślił ukraiński prezydent. „Interesy sytuacyjne nie mają prawa nią wstrząsnąć” – dodał.

Ponadto, Zełenski omówił z rządem sytuację na froncie. Wysłuchał szczegółowego raportu ministra obrony Rustema Umierowa, dotyczącego dostaw amunicji, broni, systemów walki radioelektronicznej i dronów. Ponadto, głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy, gen. Ołeksandr Syrski przedstawił sytuację w głównych sektorach operacyjnych. Prezydent Ukrainy wysłuchał też raportów wywiadu wojskowego i zagranicznego.

Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Patrząc na fotografię miło mi, gdyż wszyscy tacy uśmiechnięci. Jak skojarzę sobie jednak, iż tu są poplecznicy banderowskich morderców, to coś mi nie pasuje. Niepotrzebnie się czepiam, gdyż to tylko ok. 100.000 zamordowanych polskich chłopów.