Osiemnastu „budzących postrach motocyklistów” z grupy „Nocne Wilki” przyjechało już do Berlina. Planują wziąć udział w obchodach Dnia Zwycięstwa – pisze niemiecki „Bild”.

Według informacji niemieckiej gazety, w poniedziałek pod pomnik żołnierzy radzieckich ma przybyć 150 motocykli i aut.

W niedzielę i poniedziałek w Berlinie planowanych jest ponad 50 manifestacji i wydarzeń upamiętniających kapitulację Niemiec 77 lat temu.

„Po raz kolejny nasza policja staje przed wyzwaniem” – stwierdziła w kontekście obchodów cytowana przez „Bild” senator ds. wewnętrznych Berlina Iris Spranger. Jak dodała: „nie wolno dać ani milimetra miejsca na poparcie wojny napastniczej (na Ukrainie)”.

W rozmowie z „Bildem” berliński polityk partii CDU Stefan Evers wyraził nadzieję, że „to nie 'Nocne Wilki’, parady samochodów (z poparciem dla Rosji) i inni putiniści będą kształtować krajobraz miasta 8 i 9 maja, ale rosyjscy, ukraińscy i białoruscy przeciwnicy wojny i obrońcy praw człowieka, którzy również zarejestrowali demonstracje”.

Jak informowaliśmy, władze Berlina zakazały eksponowania ukraińskich flag na wiecach podczas uroczystości upamiętniających 8 i 9 maja. Zakazane będzie także eksponowanie liter „V” oraz „Z”, używanych przez Rosjan w wojnie z Ukrainą, a także wstążki św. Jerzego oraz innych symboli używanych przez Rosjan w czasie inwazji na Ukrainę. „To nie tylko pokazuje brak taktu, ale jest to katastrofalna decyzja polityczna” – skomentował wprowadzenie zakazu ambasador Ukrainy Andrij Melnyk.

Anna Praine-Kosach, wiceprezes ukraińsko-niemieckiego stowarzyszenia Ukraine Future powiedziała, że ​​dwa tygodnie temu społeczność ukraińska w Berlinie otrzymała od władz Berlina zgodę na zorganizowanie wiecu. Wieczorem 6 maja berlińska policja wysłała do organizatorów dokument zakazujący używania jakichkolwiek ukraińskich symboli w dniach 8 i 9 maja br. Zabronione będzie także przebywanie na terenie budynków należących do ukraińskich organizacji.

Zakaz ma związek z obawą przed możliwymi zamieszkami.

Zabronione jest także granie i puszczanie rosyjskich i ukraińskich pieśni wojskowych.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie w niektórych niemieckich miastach odbyły się prorosyjskie manifestacje. Demonstracje miały miejsce m.in. w BerlinieStuttgarcieFrankfurcie i Hanowerze.

Kresy.pl / bild.de

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz