Władze Berlina zakazały eksponowania ukraińskich flag na wiecach podczas uroczystości upamiętniających 8 i 9 maja – podał w piątek portal Ukraińska Prawda. Medium powołuje się na dokument berlińskiej policji. Zakazane będzie także eksponowanie liter „V” oraz „Z”, używanych przez Rosjan w wojnie z Ukrainą, a także wstążki św. Jerzego oraz innych symboli używanych przez Rosjan w czasie inwazji na Ukrainę. „To nie tylko pokazuje brak taktu, ale jest to katastrofalna decyzja polityczna” – skomentował wprowadzenie zakazu ambasador Ukrainy Andrij Melnyk.

W niedzielę i poniedziałek w Berlinie planowanych jest ponad 50 manifestacji i wydarzeń upamiętniających kapitulację Niemiec. Władze Berlina wprowadzają zakaz wywieszania i noszenia ukraińskich flag w obawie przed zamieszkami – pisze portal Ukraińska Prawda. Czytamy, że Ukraińscy aktywiści planowali zorganizować pokojowy wiec w Berlinie i upamiętnić ofiary II wojny światowej.

Anna Praine-Kosach, wiceprezes ukraińsko-niemieckiego stowarzyszenia Ukraine Future powiedziała, że ​​dwa tygodnie temu społeczność ukraińska w Berlinie otrzymała od władz Berlina zgodę na zorganizowanie wiecu.

Wieczorem 6 maja berlińska policja wysłała do organizatorów dokument zakazujący używania jakichkolwiek ukraińskich symboli w dniach 8 i 9 maja br. Zabronione będzie także przebywanie na terenie budynków należących do ukraińskich organizacji.

Zakaz ma związek z obawą przed możliwymi zamieszkami. Dotyczy flag Rosji, ZSRR, samozwańczych republik na wschodzie Ukrainy, liter „V” lub „Z”, używanych przez Rosjan w wojnie z Ukrainą, oraz wstęgi św. Jerzego. Na liście znalazła się także flaga Ukrainy.

Zabronione jest także granie i puszczanie rosyjskich i ukraińskich pieśni wojskowych.

Zobacz także: Niemcy obiecują Ukraińcom haubicoarmaty. Ukraiński ambasador: to za mało, a czołgów nie ma

Ambasador Ukrainy Andrij Melnyk zareagował oburzeniem na wprowadzony przez miasto Berlin zakaz publicznego eksponowania ukraińskich flag 8 i 9 maja. „Zakaz publicznego noszenia ukraińskiej flagi w stolicy Niemiec, podobnie jak rosyjskiej, pod którą dzień i noc popełniane są najgorsze zbrodnie wojenne na ukraińskiej ludności cywilnej, a dziesiątki tysięcy Ukraińców: kobiety i dzieci, są mordowane z zimną krwią, jest wielkim skandalem” – powiedział, cytowany przez Die Welt.

„To nie tylko pokazuje brak taktu, ale jest to katastrofalna decyzja polityczna” – dodał.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie w niektórych niemieckich miastach odbyły się prorosyjskie manifestacje. Demonstracje miały miejsce m.in. w BerlinieStuttgarcieFrankfurcie i Hanowerze.

pravda.com.ua / welt.de / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply