Tusk pisze do Republikanów: Reagan by się wstydził

Premier Donald Tusk przekonywał w czwartek, że republikańscy senatorowie w Stanach Zjednoczonych powinni się wstydzić za zablokowanie pakietu pomocowego dla Ukrainy o wartości 60 miliardów dolarów, jego zdaniem były prezydent USA Ronald Reagan „przewraca się w grobie”.

„Drodzy republikańscy senatorowie Ameryki. Ronald Reagan, który pomógł milionom z nas odzyskać wolność i niepodległość, musi dziś przewracać się w grobie” – napisał Tusk na platformie społecznościowej X. „Wstydźcie się”.

Ronald Reagan, republikanin, był 40. prezydentem Stanów Zjednoczonych, piastował tę funkcję od 1981 do 1989. Był znany z zajmowania twardego stanowiska wobec Związku Radzieckiego, który słynnie określił mianem „imperium zła”.

We wtorek szef MSZ Radosław Sikorski będąc gościem programu “19:30” na antenie TVP mówił, że w razie zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA, Polska będzie musiała przemyśleć podwojenie pomocy dla Ukrainy.

“Prezydent USA zaapelował do Kongresu, by przegłosować kompromisową ustawę w sprawie pomocy dla Ukrainy. Jest w niej pomoc dla Izraela, Tajwanu i ustabilizowanie sytuacji na granicy południowej, a mimo to, nie jest ona procedowana” – mówił Sikorski. “To się dzieje dlatego, że Donald Trump naciska na swoich sympatyków. Miałbym prośbę do naszej opozycji, która miała z nim dobre stosunki, żeby mu uświadomiła, że działa przeciwko Ukrainie i wywołuje zadowolenie Władimira Putina” – dodał.

Zdaniem szefa MSZ, w przypadku zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych – “Staniemy jako Polska i Europa przed dramatycznym wyzwaniem. Czy podwoić naszą pomoc dla Ukrainy, zastępując środki amerykańskie, czy pozwolić Putinowi podbić Ukrainę. Wiem, co ja bym wybrał, dla mnie Ukraina nie może tej wojny przegrać”.

Przypomnijmy, pakiet o wartości 118 miliardów dolarów, który obejmuje środki finansowe na wsparcie dla Izraela i Ukrainy, ale także na zabezpieczenie granicy z Meksykiem, upadł w amerykańskim Senacie.  Takie skonstruowanie przez administrację Joe Bidena pakietu miało pozyskać głosy opornych wobec finansowania Ukrainy republikanów, poprzez wskazania im perspektywy wzmocnienia ochrony przed nielegalną imigracją z Ameryki Środkowej i Południowej, która stała się dla amerykańskie prawicy kluczową częścią. Nie pozyskało. Przeciwko niemu opowiedziało się 50 senatorów, zaledwie o jednego więcej niż grupa tych, którzy głosowali na “tak”.

Tylko czterech Republikanów przekroczyło front walki partyjnej, aby głosować za przyjęciem projektu ustawy wcześniej. Byli to Susan Collins z Maine, James Lankford z Oklahomy, Lisa Murkowski z Alaski i Mitt Romney z Utah. Te nazwiska nie są zaskoczeniem. Na przykład Lankford był głównym republikańskim negocjatorem porozumienia w sprawie granicy i wcześniej “z pasją wypowiadał się na temat tego, co uważa za pilną potrzebę przyjęcia ustawy” – napisał portal BBC.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply