Wicepremier Jacek Sasin podczas czwartkowego wywiadu udzielonego dla RMF FM informował, że propozycja arcybiskupa Gądeckiego co do ilości wiernych w kościołach różni się od planów rządu.

W czwartek, podczas rozmowy w radiu RMF FM wicepremier Jacek Sasin poinformował, że propozycja rządu dotycząca ilości wiernych w kościołach będzie się różnić od tej zaproponowanej przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.

Przewodniczący Episkopatu zaproponował zmianę treści Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Według jego propozycji, § 9 ust. 2 aktualnego rozporządzenia miałby brzmieć:

„W okresie od dnia 20 kwietnia 2020 r. do odwołania ograniczeń w kwestii sprawowania kultu religijnego w miejscach publicznych, w tym w budynkach i innych obiektach kultu religijnego, ograniczenia te polegają na obowiązku zapewnienia, aby – w trakcie sprawowania kultu religijnego, czynności lub obrzędów religijnych – w danym obiekcie znajdowała się jedna osoba na 9 m2, nie wliczając w to osób sprawujących kult i posługujących lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu. Powyższe przepisy odnoszą się do osób znajdujących się wewnątrz obiektów sakralnych. W innych przypadkach mają zastosowanie ogólne przepisy o zachowaniu bezpiecznej odległości”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Według słów polityka Prawa i Sprawiedliwości przebywanie w kościele będzie zależało od metrażu budynku. Jedna osoba przypadnie na 15 metrów kwadratowych.

„Raczej mówiliśmy o 15 metrach jako takiej bezpiecznej powierzchni, ale to są na razie wstępne dyskusje. Ostateczne decyzje dopiero przed nami” – przekazywał poseł.

Zapowiedział również, że podobne obostrzenia zostaną wprowadzone w sklepach. „Teraz zależeć będą od powierzchni sklepów, a nie od ilości kas. Prawdopodobnie podobne rozwiązania zostaną wprowadzone w kościołach”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wicepremier podkreślał, że spod obostrzeń zostaną wyjęte miejsca do rekreacji, nie zmieni to jednak obowiązku zachowywania ostrożności. „W pierwszej kolejności trzeba się spodziewać otwarcia miejsc do rekreacji” – przekazywał. „Cały czas w mocy będą zostawać inne ograniczenia, dotyczące zachowania zasad ostrożności, czyli odległości zakrywania ust i nosa, zakaz gromadzenia się”.

Zobacz także: Szumowski: z epidemią będziemy żyć nawet ponad 1,5 roku, dopóki nie będzie szczepionki

Kresy.pl/RMF FM

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz