Wczoraj jednym z gości programu “Fakty po Faktach” w TVN 24 był Adrian Zandberg, jeden z liderów Partii Razem. Rozmowa dotyczyła działań państwa, w kontekście epidemii koronawirusa. Adrian Zandberg stwierdził w czasie programu, że firmy powinny oczekiwać pomocy od tych państw, w których płacą podatki.
Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali 27-letniego obywatela Ukrainy, który na koncie ma dwa wyroki w sprawach karnych. Mężczyzna pod konwojem zostanie doprowadzony do granicy z Ukrainą.
Śląska Straż Graniczna poinformowała we wtorek o zatrzymaniu obywatela Ukrainy, który na koncie ma dwa wyroki w sprawach karnych. Jak czytamy, w sobotę (2 grudnia) w Strzelcach Opolskich funkcjonariusze Placówki SG w Opolu przeprowadzili kontrolę legalności pobytu wobec obywatela Ukrainy.
"Podczas prowadzonych czynności służbowych ustalono, że 27-latek został skazany w 2021 roku prawomocnym wyrokiem przez Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście, za czyn z art. 178a § 1 KK (prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego) na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 1 roku próby oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres 3 lat. Rok później został ponownie skazany przez Sąd Rejonowy Wrocław - Krzyki prawomocnym wyrokiem za czyn z art. 244 KK (niestosowanie się do zakazu orzeczonego przez sąd), na karę 3 miesięcy pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów na okres 3 lat" - podaje SG.
Podczas rozmowy z premierem Ukrainy szef słowackiego rządu Robert Fico oświadczył, że Słowacja nie będzie dostarczać Ukrainie broni ani amunicji i że nie wierzy w rozwiązanie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego na drodze militarnej.
W poniedziałek premier Słowacji Robert Fico odbył swoją pierwszą rozmowę ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, Denysem Szmyhalem. Rozmowa dotyczyła obszarów priorytetowych w ramach współpracy dwustronnej.
W związku z deficytem mocy w systemie energetycznym Ukrainy, Polska w ramach pomocy doraźnej zaopatrywała ją w energię elektryczną.
W czwartek operator ukraińskiego systemu przesyłowego poinformował, że w związku z brakami mocy w systemie energetycznym Ukrainy tego dnia Centrum Dyspozytorskie „Ukrenergo” skorzystało z pomocy doraźnej trzech krajów.
Szef estońskiej straży granicznej zapewnił, że infrastruktura lądowa na wschodniej granicy Estonii zostanie ukończona do końca 2025 roku. Do tego czasu jej część ma zostać wyposażona w sprzęt monitorujący. Całość umocnień na granicy z Rosją może zostać ukończona do 2027 r., pod warunkiem uzyskania odpowiedniego finansowania.
Janek Magi, szef departamentu ds. polityki migracyjnej Zarządu Policji i Straży Granicznej Estonii, a zarazem komendant estońskiej straży granicznej oświadczył, że ogrodzenie wzdłuż wschodniej granicy państwa zostanie ukończone do końca 2025 roku. Dotyczy to także dodatkowego sprzętu monitorującego. Zapewnił też, że równolegle z budową 15 stacji monitorujących trwa budowa systemów monitorowania rzeki Narwy.
Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji twierdzi, że w obwodzie królewieckim zatrzymała zleceniodawcę szeregu podpaleń na terytorium Rosji.
Rosyjska FSB poinformowała o zatrzymaniu mieszkańca obwodu królewieckiego, który miał według niej
organizować piętnaście podpaleń infrastruktury komunikacyjnej i transportowej, podał w czwartek portal Svoboda.org czyli rosyjska redakcja Radia Wolna Europa. Z tej liczby, rozpaleniu pięciu
pożarów miało zapobiec działaniu służby.
Według FSB 20-letni mieszkaniec Kaliningradu działał na zlecenie ukraińskich służb specjalnych. Nie dokonywał podpaleń sam, lecz poszukiwał i zlecał to zdanie innym osobom. Od lutego do marca 2023 roku udało mu się zwerbować w tym celu mieszkańców piętnastu regionów Rosji.
Unijna komisarz ostrzega. “Ogromne ryzyko” ataków terrorystycznych w okresie Świąt Bożego Narodzenia
Istnieje "ogromne ryzyko" ataków terrorystycznych na terenie UE przed Bożym Narodzeniem - ostrzegła we wtorek unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson. Jako powód wskazała trwający konflikt na Bliskim Wschodzie.
Unijna komisarz wypowiadała się we wtorek przed posiedzeniem Rady UE poświęconym wymiarowi sprawiedliwości i bezpieczeństwu wewnętrznemu. "W związku z wojną między Izraelem a Hamasem i polaryzacją, jaką powoduje ona w naszym społeczeństwie, biorąc pod uwagę zbliżający się okres świąteczny, istnieje ogromne ryzyko ataków terrorystycznych w Unii Europejskiej" - oświadczyła Ylva Johansson, cytowana przez portal Politico.
Johansson zapowiedziała przeznaczenie dodatkowych 30 mln euro na ochronę szczególnie narażonych na ataki miejsc.
Dobrze gada, pewnie oskarżą go o antysemityzm
Budowniczowie nowego społeczeństwa dopuki nie maja władzy są często bardzo rozsądni w wielu sprawach.