Osoby objęte obowiązkową kwarantanną, po przekroczeniu granicy, mogą ubiegać się o świadczenia chorobowe – stwierdził w sobotę w rozmowie z Polska Agencją Prasową (PAP) regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego, Karol Jagielski.
Osoba, która przekroczyła granicę, ma obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny. „Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia, taka osoba może ubiegać się o świadczenia z tytułu choroby. Aby je uzyskać należy złożyć specjalne oświadczenie o odbyciu obowiązkowej kwarantanny w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia kwarantanny. Wzór oświadczenia jest dostępny na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych” – podano w komunikacie.
Zobacz także: Morawiecki: Wprowadzamy w Polsce stan epidemii [+ Video]
Zleceniobiorca lub pracownik powinien złożyć specjalne oświadczenie do swojego płatnika składek (pracodawcy, zleceniodawcy). „Osoby prowadzące działalność pozarolniczą i osoby z nimi współpracujące muszą złożyć oświadczenie w ZUS. Można zrobić to przez internet – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych” – podaje PAP.
Jak zaznaczono w komunikacie, w przypadku gdy zasiłek chorobowy wypłaca ZUS, pracodawca (płatnik) powinien w ciągu 7 dni przekazać do ZUS oświadczenie ubezpieczonego. Czynność tę można wykonać elektronicznie – przy pomocy Platformy Usług Elektronicznych.
„Płatnik składek, który wypłaca zasiłki lub ZUS może wystąpić do właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej, aby zweryfikować dane z oświadczenia” – poinformowano w komunikacie.
Zwrócono także uwagę, że w przypadku gdy państwowy inspektor sanitarny zdecyduje o skróceniu lub zwolnieniu z obowiązkowej kwarantanny, wówczas taka osoba powinna o tym poinformować wypłacającego świadczenie chorobowe (np. pracodawcę, zleceniodawcę albo ZUS).
Zobacz także: Nowe zakażenia koronawirusem w Polsce. Łącznie 439 przypadków
„Osoby, które powracają z zagranicy i są objęte obowiązkową kwarantanną nabywają prawo do świadczenia chorobowego na ogólnych zasadach. W tej sytuacji zleceniobiorcy i przedsiębiorcy muszą mieć opłaconą składkę chorobową, która jest dobrowolna” – podano.
pap / wnp.pl / kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!