Rosja poinformowała w poniedziałek, że rozpoczęła manewry marynarki wojennej na Morzu Bałtyckim dzień po tym, jak państwa członkowskie NATO rozpoczęły swoje coroczne manewry. (więcej…)

„Znowu chcą zamknąć kopalnię Turów” - twierdzi europosłanka PiS, Anna Zalewska. Chodzi o decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, na wniosek podmiotów z Niemiec i Czech, która najwyraźniej oznacza wstrzymanie wydobycia w kopalni.

W ubiegłym tygodniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał postanowienie, które w praktyce oznacza wstrzymanie wydobycia w kopalni węgla brunatnego w Turowie. Decyzja miała zapaść na wniosek niemieckich i czeskich organizacji pozarządowych.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział, że kraj  ma wystarczającą ilość broni, aby rozpocząć kontrofensywę przeciwko siłom rosyjskim - przekazała agencja prasowa Reuters w poniedziałek. (więcej…)

Prezydent Ugandy Yoweri Museveni potwierdził śmierć 54 ugandyjskich żołnierzy w ataku organizacji Asz Szabab na bazę pokojową Unii Afrykańskiej w Somalii.

Sobotnie oświadczenie Museveniego odnosiło się do incydentu zbrojnego sprzed tygodnia. Bojownicy dżihadystycznej asz-Szabab zaatakowali bazę w Bulamarer, 130 kilometrów na południowy zachód od stolicy Somalii, Mogadiszu. 26 maja islamiści przeprowadzili atak z użyciem zamachowca-samobójcy. Łącznie zginęło w nim 137 żołnierzy.

Museveni powiedział w sobotę, że żołnierze z jego państwa odbili bazę z rąk tej zbrojnej grupy powiązanej z Al-Kaidą. „Nasi żołnierze wykazali się niezwykłą odpornością i przegrupowali się, co zaowocowało odbiciem bazy we wtorek” – powiedział prezydent Ugandy. Były to pierwsze szczegółowe informacje po tym, gdy Museveni przyznał, że żołnierze Misji Przejściowej Unii Afrykańskiej w Somalii (ATMIS) z jego państwa ponieśli śmierć w Somalii.

Recep Tayyip Erdogan, który w zeszłym miesiącu uzyskał reelekcję na stanowisko prezydenta Turcji sformował nowy rząd, który ma całkowicie nowy kształt personalny.

Erdogan, który w sobotę został zaprzysiężony na trzecią kadencję prezydencką, wymienił prawie wszystkich członków swojego gabinetu, z wyjątkiem ministrów zdrowia i kultury, podkreśliła informująca o sprawie Al Jazeera. Ponieważ stan tureckiej gospodarki i waluty jest prawdopodobnie największym wyzwaniem nowej kadencji, wielką uwagę zwraca osoba nominata na stanowisko Mehmeta Simseka.

Był on wysoko ceniony przez inwestorów, gdy pełnił funkcję ministra finansów w latach 2009-2015 i wicepremiera odpowiedzialnego za gospodarkę do 2018 roku, zanim ustąpił przed falą spadków kursu tureckiej liry, jaka nastąpiła w tymże roku.

Źródła z kręgu amerykańskich służb specjalnych twierdzą, że Kijów zdołał zorganizować w Rosji sieć agentów i sympatyków, których wyposaża w drony w celu organizowania aktów sabotażu.

Informację taką podała CNN. Jej źródła twierdzą, że to miejscowi proukraińscy agenci przeprowadzili atak dronów na Kreml na początku maja. Drony uruchomiono na terytorium Rosji, twierdzi amerykańska telewizja. Nie jest jasne, czy ataki dronów przeprowadzone w ostatnich dniach – w tym jeden wymierzony w dzielnicę mieszkalną pod Moskwą i kolejny atak na rafinerię ropy naftowej w Kraju Krasnodarskim – również zostały przeprowadzone z terytorium Rosji przez miejscowych proukraińskich agentów.

Amerykańscy urzędnicy bliscy służbom specjalnym uważają, że Ukraina rozwinęła komórki sabotażowe w Rosji, składające się z mieszanki sympatyków Ukrainy i przeszkolnych dywersantów-profesjonalistów. Ukraina dostarcza im wyprodukowane przez siebie drony. Dwóch z amerykańskich urzędników, na jakich powołuje się CNN, powiedziało, że nie ma dowodów na to, by którykolwiek z ataków na terytorium Rosji został przeprowadzony przy użyciu dronów dostarczonych Ukraińcom przez USA.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%