Dane raportu Fundacji Onkologia 2025 “Onkologia w dobie COVID-19” wskazują, że w kwietniu i w maju bieżącego roku w części województw o ponad 90 proc. spadła liczba wykonywanych mammografii, zaś badań cytologicznych o ponad 80 proc. O blisko 40 proc. zmniejszyła się z kolei liczba kart wystawianych pacjentom z podejrzeniem choroby nowotworowej.

Badanie polegało na porównaniu liczby świadczeń onkologicznych, które zostały udzielone pacjentom w 2019 i 2020 roku. Autorzy raportu zestawili dane z okresu przed i po ogłoszeniu pandemii. Porównywali też skalę zjawiska w województwach, które różnią się pod względem liczby odnotowanych przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2. W kwietniu i w maju bieżącego roku w części województw o ponad 90 proc. spadła liczba wykonywanych mammografii. O ponad 80 proc. zmniejszyła się zaś liczba cytologicznych. Liczba kart wystawianych pacjentom z podejrzeniem choroby nowotworowej spadła o blisko 40 proc.

Analizowane były dane z trzech województw:

Śląsk – na 31 maja 2020 r. potwierdzonych 8256 przypadków zakażeń,

Warmia i Mazury – na 31 maja 2020 r. potwierdzonych 179 przypadków zakażeń,

Mazowsze – na 31 maja 2020 roku potwierdzonych 3581 przypadków zakażeń.

Analiza pokazuje, że po wejściu w życie ograniczeń antycovidowych odnotowano ogromny spadek badań profilaktycznych pod kątem raka piersi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

“W kwietniu i maju liczba badań we wszystkich analizowanych województwach spadła w porównaniu do roku 2019 o ponad 90 proc.. W woj. warmińsko-mazurskim, gdzie w maju odnotowano największy procentowy spadek liczby badań (99,5 pro/), wykonano ich zaledwie 14, podczas gdy w analogicznym miesiącu w 2019 roku było ich 2585 (…). Spadki widoczne były już w marcu, kiedy w połowie miesiąca wprowadzono ograniczenia związane z pandemią. Na Mazowszu liczba badań spadła wówczas o 23 proc., na Warmii i Mazurach o 48 proc., na Śląsku o 63 proc. Dane za okres kwietnia i maja są bardzo podobne dla wszystkich trzech województw. Spadki w kwietniu i maju (liczone łącznie) wyniosły na Mazowszu – 91 proc., na Śląsku – 94 proc., na Warmii i Mazurach – 97 proc.” – napisano w raporcie.

Profilaktyka raka piersi to najbardziej dotknięty skutkami pandemii obszar onkologii.

Kolejnym analizowanym segmentem była profilaktyka raka szyjki macicy. Liczba badań w tym zakresie już w marcu spadła o ponad 60% we wszystkich trzech województwach. “W kwietniu i maju (łącznie) spadki sięgnęły już 85% na Warmii i Mazurach, 87% na Mazowszu, 90% na Śląsku” – czytamy w raporcie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Pandemia poważnie zmniejszyła liczbę diagnozowanych nowotworów

Spadek odnotowano także w zakresie wystawiania Kart Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego. “W marcu pojawiają się już jednak spadki sięgające 9-14%. W kwietniu spadek liczby wystawionych kart pogłębia się sięgając około 40% rok do roku we wszystkich trzech województwach” – podkreślono.

Czytamy też, że prawie połowa pacjentów trafi na wizytę do onkologa później niż powinna.

onkologia2025.pl / polsatnews.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply