Nastąpią zmiany w strukturach szpitali, prywatne lecznictwo włączy się do walki z pandemią, a pensje medyków zaangażowanych w walkę z COVID-19 zostaną podwojone – oświadczył w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Pojawiały się sygnały, że część łóżek dla pacjentów z COVID-19 ma charakter „papierowy”, przeprowadziliśmy więc kontrole w szpitalach. Po weryfikacji wiemy, że takich miejsc w szpitalach mamy 15 tys. – poinformował minister w czasie poniedziałkowej konferencji prasowej. Adam Niedzielski oświadczył także, że w strukturach szpitali nastąpią zmiany, prywatne lecznictwo włączy się do walki z pandemią, a pensje medyków zaangażowanych w walkę z COVID-19 zostaną podwojone.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4749.49 PLN    (21.58%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Minister podkreślił, że aktualnie zajętych jest 60 proc. – około 8 tys. łóżek dla chorych na Covid-19.

Szef resortu zdrowia zaznaczył, że zwiększeniu ma ulec liczba miejsc dla pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. „Część szpitali powiatowych zostanie przekształconych w placówki tzw. 'drugiego poziomu covidowego'” – dodał.

„Szacujemy, że w wyniku takiego przekształcenia powiększymy infrastrukturę o 10 tys. łóżek” – powiedział Niedzielski.

Podkreślił, że do wtorku wojewodowie wydadzą stosowne polecenia. „Jeżeli są w regionie koło siebie blisko dwa szpitale powiatowe, to jeden z nich będzie przejmował ruch pacjentów niecovidowych z obu powiatów, natomiast drugi będzie zajmował się pacjentami covidowymi z tych dwóch powiatów” – zaznaczył.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Minister zapowiedział, że oddziały internistyczne będą przekształcone w oddziały do walki z Covid-19. Zapewni to 3 tys. dodatkowych łóżek oraz personel.

Doszliśmy do porozumienia, że prywatne lecznictwo musi się włączyć w walkę z Covid-19. Jest deklaracja współpracy w walce z koronawirusem. Do środy wypracujemy listę szpitali prywatnych, które będą miały obowiązek utworzenia covidowych łóżek” – zaznaczył szef resortu zdrowia. 

Minister Niedzielski ostrzegł, że rząd spodziewa się w przyszłym tygodniu dziennego przyrostu zakażeń na poziomie 15-20 tys.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Rząd buduje na Stadionie Narodowym pierwszy szpital polowy dla chorych na Covid-19

„To nie łóżka leczą, to leczy personel. Dziękuję wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym i diagnostom laboratoryjnym, którzy poświęcają się walce z koronawirusem” – powiedział.

„Każdy personel zaangażowany w walkę dostanie dodatek w postaci 100 proc. podstawowego wynagrodzenia” – dodał. Zaznaczył, że medycy, którzy w związku z wykonywaniem swoich obowiązków zostaną skierowani na kwarantannę, będą otrzymywać stuprocentowe wynagrodzenie, nie zaś 80 proc. jak w przypadku zwolnienia lekarskiego.

Dodał, że lekarze rezydenci zostaną zwolnieni z konieczności zdania egzaminu ustnego. Ma to na celu umożliwienie większego zaangażowania w walkę z pandemią.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Rząd przygotowuje pomoc dla firm najbardziej dotkniętych pandemią

Zwiększona zostanie także możliwość zatrudniania zagranicznych lekarzy w Polsce.

„Żołnierze WP będą w punktach drive-thru zastępować personel medyczny. To bardzo realne wzmocnienie, który pomoże lepiej wykorzystywać personel. Będziemy zwiększali ich liczbę lub wydłużali czas pracy” – podkreślił minister.

„Dzisiaj podpisz rozporządzenie, które wyłączy wszystkie normy związane z zatrudnieniem personelu. One będą poluzowane. Nie będą obowiązywały sztywne normy, tylko będą one dobierane do sytuacji” – zapowiedział minister zdrowia.

W czasie konferencji poinformowano także, że premier Mateusz Morawiecki wydał polecenie przygotowania planów budowy szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim. Mamy tu zaangażowanie wszystkich ministerstw.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Z powodu pandemii 8 milionów Amerykanów żyje w ubóstwie

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 7482 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło ostatniej doby 5 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 36 osób.

twitter.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz