W listopadzie kpt. Zbigniew Boznański, wraz z nieżyjącymi już członkami rodziny: bratem Tadeuszem, matką Mirosławą Boznańską oraz babcią Ewą Jakimiec, zostali uznani za Sprawiedliwych wśród Narodów Świata przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. Wręczenie medalu nastąpiło w jeleniogórskim ratuszu. Kpt. Boznański to weteran Narodowych Sił Zbrojnych. W 1944 roku związał się z konspiracją.

Zbigniew Boznański wraz z bratem Tadeuszem byli dziećmi, kiedy ich matka Mirosława Boznańska i babcia Ewa Jakimiec w czasie II wojny światowej ukrywały w swoim majątku w Czechach pod Lwowem żydowskiego lekarza Wiktora Haasa. Chłopcy dostarczali jedzenie ukrywającemu się mężczyźnie. Kpt. Zbigniew Boznański, wraz z nieżyjącymi bratem Tadeuszem, matką Mirosławą Boznańską oraz babcią Ewą Jakimiec, zostali uznani w listopadzie za Sprawiedliwych wśród Narodów Świata przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie.

“Jestem ogromnie wzruszony. Nie spodziewałem się takiego uhonorowania. Dziękuję Instytutowi Yad Vashem w Jerozolimie i władzom Izraela” – oświadczył kpt. Zbigniew Boznański podczas uroczystości.

Ambasador Izraela Yacow Livne zacytował w czasie uroczystości słowa listu doktora Haasa do Zbigniewa Boznańskiego: “Naród żydowski nauczył się wiele podczas II wojny światowej. Nauczyliśmy się, że musimy się bronić. Nauczyliśmy się, że musimy mieć przyjaciół. I Polska jest zdecydowanie takim przyjaznym narodem”.

Tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata otrzymało do tej pory 27 712 osób z 51 krajów, w tym 7 112 Polaków (stan na 1 stycznia 2020 r.). Zbigniew Boznański z Jeleniej Góry dołączył do tego grona 10 listopada 2022 roku.

Zobacz także: Polskiej rodzinie ze Lwowa przyznano tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Tytuł przyznawany jest przez Izrael ludziom z całego świata za bezinteresowną pomoc udzielaną Żydom prześladowanym przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Zbigniew Boznański, magister prawa, lwowiak, od ponad 25 lat jest przewodniczącym Koła Ziemi Jeleniogórskiej Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Za działalność niepodległościową został skazany na 10 lat więzienia. Z więzienia zwolniono go 3 marca 1954 r. na podstawie amnestii. Karę więzienia zamieniono na przymusową pracę w Wojskowym Korpusie Górniczym, aż do grudnia 1956 roku.

Zobacz także: Zmarł żołnierz Brygady Świętokrzyskiej NSZ Henryk Atemborski

jeleniagora.naszemiasto.pl / wroclaw.tvp.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. r2d2
    r2d2 :

    W sumie powinniśmy podnieść temat kolaboracji Żydów i Niemców podczas IIWŚ. Przykładów jest bez liku, lecz każde publiczne podniesienie tematu to oskarżenie o tzw. “antysemityzm”, który jest wykorzystywany do odwracania uwagi od meritum sprawy.
    Przykład:
    czy wiecie że Żydzi chcieli otwierać kasyno w getcie Warszawskim?
    Kłamstwo?
    Mówią o tym sami Żydzi w “Dziennikach warszawskiego getta”, więc zarzucasz kłamstwo Żydom?
    O tym i o wielu innych ciekawych aspektach współistnienia Polaków i Żydów pod okupacją Niemiecką, możesz posłuchać w wykładzie Pani Ewy Kurek.
    Wstęp do książki Pani Ewy Kurek pisał Jan Karski.
    https://www.youtube.com/watch?v=_O9eee_SSpY?t=19m42s