Z okazji 77. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu w Holiszowie przez Brygadę Świętokrzyską NSZ, przedstawiciele Ambasady Polski w Czechach złożyli kwiaty pod tablicami upamiętniającymi wyzwolenie w 1945 roku.
Przedstawiciele Ambasady Polski w Czechach, z okazji 77. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu w Holiszowie przez Brygadę Świętokrzyską NSZ, złożyli kwiaty pod tablicami upamiętniającymi wyzwolenie w 1945 roku.
Jak przypomina portal Interia, żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych wyzwolili 400 Francuzek, 280 węgierskich Żydówek, 167 Polek, a także Czeszki, Holenderki, Belgijki, Rumunki, Jugosłowianki, Włoszki, Ukrainki, Rosjanki i przedstawicielki innych narodowości.
Zobacz też: Zmarł żołnierz Brygady Świętokrzyskiej NSZ Henryk Atemborski
U příležitosti 77. výročí osvobození německého ženského koncentračního tábora v #Holýšov?? vojáky Svatokřižské brigády?? položila delegace @PLinCzechia květiny k pamětní desce připomínající tuto událost.
@JanKasprzyk pic.twitter.com/j8WGFtfOJr— PLinCzechia (@PLinCzechia) May 5, 2022
5.05.1945 r. #BrygadaŚwiętokrzyskaNSZ ??? wyzwoliła niemiecki ?? obóz koncentracyjny w czeskim #Holiszów, ratując przed śmiercią 1000 więźniarek, w tym 280 Żydówek. pic.twitter.com/lTApinOKXX
— Narodowe Siły Zbrojne (@nsz_1942) May 5, 2022
Meldunek Dowódcy #BrygadaŚwiętokrzyskaNSZ ??? płk. Antoniego Szackiego ps. “Bohun”, “Dąbrowski”, do Naczelnego Wodza z 15.05.1945 r.#Holiszów pic.twitter.com/JUCquo3SIT
— Narodowe Siły Zbrojne (@nsz_1942) May 5, 2022
Zobacz też: Zarzuty wobec Brygady Świętokrzyskiej NSZ to propaganda – twierdzi Leszek Żebrowski
Brygada Świętokrzyska była jedynym polskim oddziałem partyzanckim w czasie II wojny światowej, który jako jednostka partyzancka oswobodziła więźniów obozu koncentracyjnego poza granicami Polski. Był to obóz kobiecy w Holiszowie, podobóz KL Flossenburg, w którym osadzono ponad 1000 więźniarek różnej narodowości.
Brygada Świętokrzyska NSZ była jedną z największych formacji partyzanckich działających na ziemiach polskich. Jej żołnierze walczyli równocześnie z okupantem niemieckim i z podziemiem komunistycznym, odrzucającym legalne polskie władze na wychodźstwie i stanowiącym awangardę nowej, sowieckiej okupacji. Dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności i umiejętnej dyplomacji dowódców całej jednostce udało się przedostać na Zachód, unikając rozbicia i ze strony Wehrmachtu czy Waffen SS, i Armii Czerwonej. Była także jedynym oddziałem polskiego podziemia niepodległościowego, który nawiązał kontakt taktyczny z wojskami zachodnich aliantów, wszedł w ich skład i współdziałał taktycznie w walce z Niemcami w ostatnich dniach II wojny światowej.
Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!