Z okazji 77. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu w Holiszowie przez Brygadę Świętokrzyską NSZ, przedstawiciele Ambasady Polski w Czechach złożyli kwiaty pod tablicami upamiętniającymi wyzwolenie w 1945 roku.

Przedstawiciele Ambasady Polski w Czechach, z okazji 77. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu w Holiszowie przez Brygadę Świętokrzyską NSZ, złożyli kwiaty pod tablicami upamiętniającymi wyzwolenie w 1945 roku.

Jak przypomina portal Interia, żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych wyzwolili 400 Francuzek, 280 węgierskich Żydówek, 167 Polek, a także Czeszki, Holenderki, Belgijki, Rumunki, Jugosłowianki, Włoszki, Ukrainki, Rosjanki i przedstawicielki innych narodowości.

Zobacz też: Zmarł żołnierz Brygady Świętokrzyskiej NSZ Henryk Atemborski

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zobacz też: Zarzuty wobec Brygady Świętokrzyskiej NSZ to propaganda – twierdzi Leszek Żebrowski

Brygada Świętokrzyska była jedynym polskim oddziałem partyzanckim w czasie II wojny światowej, który jako jednostka partyzancka oswobodziła więźniów obozu koncentracyjnego poza granicami Polski. Był to obóz kobiecy w Holiszowie, podobóz KL Flossenburg, w którym osadzono ponad 1000 więźniarek różnej narodowości.

Brygada Świętokrzyska NSZ była jedną z największych formacji partyzanckich działających na ziemiach polskich. Jej żołnierze walczyli równocześnie z okupantem niemieckim i z podziemiem komunistycznym, odrzucającym legalne polskie władze na wychodźstwie i stanowiącym awangardę nowej, sowieckiej okupacji. Dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności i umiejętnej dyplomacji dowódców całej jednostce udało się przedostać na Zachód, unikając rozbicia i ze strony Wehrmachtu czy Waffen SS, i Armii Czerwonej. Była także jedynym oddziałem polskiego podziemia niepodległościowego, który nawiązał kontakt taktyczny z wojskami zachodnich aliantów, wszedł w ich skład i współdziałał taktycznie w walce z Niemcami w ostatnich dniach II wojny światowej.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz