Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris przygotowuje akcję w obronie trzech osób, oskarżonych o „znieważenie” komunistycznego pomnika, w sposób zakłamany przedstawiającego bitwę NSZ z AL i sowietami pod Rząbcem w 1944 roku. Ordo Iuris będą domagać się również zmiany pomnika i przywrócenia właściwej czci bohaterom.

W poniedziałek 15 stycznia Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris rozpoczyna akcję, dotyczącą sprawy pomnika (obelisku), który znajduje się w Rząbcu na kielecczyźnie. W miejscu tym 8 września 1944 roku żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem płk. Antoniego Szackiego „Bohuna” stoczyli bitwę z oddziałami Armii Ludowej, wzmocnionymi przez Sowietów NKGB, jednostki nadrzędnej nad NKWD, którzy wcześniej pacyfikowali okoliczną ludność cywilną. Celem ataku było odbicie żołnierzy z patrolu NSZ, wziętych do niewoli przez AL, których chciano zamordować.

Atak zakończył się zwycięstwem Brygady Świętokrzyskiej NSZ i uwolnieniem jeńców. W walce zginął najpewniej 1 żołnierz NSZ, jeden został ciężko ranny, paru innych lżej (inne źródła podają 4 zabitych i 8 rannych), a także prawie 40 żołnierzy AL (inne źródła mówią o kilkunastu zabitych Polakach i ponad 60 zabitych sowieckich skoczkach; większość z nich zginęła jednak tego samego dnia wieczorem w wyniku wszczętego przez nich buntu i strzelaniny).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W okresie PRL pojawiły się twierdzenia, że NSZ podczas akcji ściśle współpracowały z Niemcami. Obecnie historycy zaznaczają, że nie ma na to żadnych dowodów. Żołnierzy NSZ oskarżano też o wymordowanie komunistycznych partyzantów i kolaborację z Niemcami.

W 1952 roku na pomniku umieszczono następujący napis:

„W tych lasach w dniu 8 IX 1944 r. odziały Armii Ludowej i partyzantów radzieckich zostały podstępnie napadnięte przez wysługujących się hitlerowskiemu okupantowi zbirów NSZ-kich „Bohuna”. Cześć i sława 74 bohaterom poległym w walce o wyzwolenie narodowe i społeczne ludu polskiego w 10. rocznicę powstania Polskiej Partii Robotniczej”.

Jak informuje Ordo Iuris, miejscowi patrioci wielokrotnie, a zarazem bezskutecznie, dążyli do zmiany pomnika i kłamliwego napisu, który gloryfikuje sowieckiego okupanta i szkalującego NSZ. Trzech z nich, wyrażając bezsilność i oburzenie, oblało pomnik czerwoną farbą, za co postawiono ich w stan oskarżenia przed sądem. Prawnicy Ordo Iuris podjęli się ich obrony.

Ordo Iuris w ramach akcji tworzy stronę z petycją z apelem do sądu i władz RP o:

 – uniewinnienie młodych mężczyzn, którzy zostali postawieni przed sądem i oskarżeni o „znieważanie” pomnika promującego totalitarny system komunistyczny (art. 261 Kodeksu Karnego),

 – usunięcie obelisku w Rząbcu wraz z widniejącą na nim tablicą, która polskich patriotów nazywa sprzymierzeńcami Hitlera i sławi zbrodnicze działania komunistycznych „utrwalaczy” władzy ludowej,

 – zastąpienie obelisku pomnikiem godnie upamiętniającym żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, którzy 8 września 1944 r. stoczyli walkę pod Rząbcem.

Portal Kresy.pl objął patronat medialny nad akcją Ordo Iuris.

Przeczytaj: Brygada Świętokrzyska NSZ

Czytaj również: „Dobrze zasłużyli się Ojczyźnie”. Sejm upamiętnił 75. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych

Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz