Były doradca ds. strategii politycznej prezydenta Donalda Trumpa, Stephen Bannon, stawi się we wtorek przez Komisją ds. Wywiadu Izby Reprezentantów, aby zeznawać ws. afery Russiagate.

Agencja Reutera poinformowała wczoraj, że Bannon zatrudnił adwokata Billa Burcka, aby towarzyszył mu w trakcie przesłuchania. „Burck, partner w kancelarii prawniczej Quinn Emmanuel, reprezentuje również doradcę Białego Domu Dona McGahna i byłego szefa personelu Białego Domu, Reince’a Priebusa” – informuje portal The Hill.

Komisja ds. wywiadu zażądała w zeszłym miesiącu, aby Bannon i Corey Lewandowski, były szef kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa, złożyli zeznania w Kongresie na temat ich wiedzy ws. rzekomej współpracy sztabu Trumpa z Rosjanami w trakcie kampanii wyborczej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zdaniem Bannona, spotkanie Donalda Trumpa juniora, syna prezydenta, oraz grupy bliskich współpracowników obecnego prezydenta USA podczas kampanii wyborczej z Rosjanami było „zdradzieckie” i „niepatriotyczne”. Tak wynika z kontrowersyjnej książki Michaela Wolffa „Fire and Fury”.

Jak dotychczas, były szef kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa Paul Manafort, oskarżony jest o m.in. o pranie pieniędzy otrzymywanych od partii byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

Oprócz Manaforta, specjalny prokurator Robert Mueller, badający ingerencje Rosji w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich w USA, oskarżył również Ricka Gatesa, współpracownika Manaforta, i George’a Papadopolousa, byłego doradcy kampanii prezydenckiej Trumpa. Gates miał zakładać firmy na Cyprze w celu prania brudnych pieniędzy. Papadopoulous został oskarżony o składanie fałszywych zeznań przed śledczymi z FBI. Został aresztowany w lipcu 2017 r. i przyznał się do winy 5 października. Papadopoulos miał skłamać na temat spotkań z osobami, które „miały istotne powiązania z rosyjskimi urzędnikami państwowymi wysokiego szczebla”.

Dokumenty ze śledztwa sugerują, że Papadopoulos spotkał się w trakcie kampanii prezydenckiej z obcokrajowcami, którzy mieli powiązania z Kremlem i którzy starali się nawiązać kontakt z kampanią Trumpa w celu przekazania kompromitujących informacji dotyczących Hillary Clinton. Jednym z tych obcokrajowców miał być rosyjski profesor, który miał zapoznać Papadopoulosa z kobietą podająca się za siostrzenicę Władimira Putina. Papadopoulos miał również nawiązać kontakt z osobą, która blisko współpracowała z rosyjskim MSZ. Śledczy twierdzą, że Papadopoulos przeprowadził rozmowy przez Skype’a mające na celu zorganizowanie spotkanie między Trumpem a rosyjskimi politykami w Moskwie.

Kresy.pl / The Hill
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz