Jest prawomocny wyrok sądu ws. zniszczenia pomnika NSZ w Milówce

Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej zmienił w środę wyrok Sądu Rejonowego w Żywcu w sprawie  oblania farbą w marcu 2019 roku pomnika NSZ w Milówce. Sprawca zapłaci grzywnę.

Jak informowaliśmy, na początku marca czerwoną farbą oblano pomnik w Milówce, upamiętniający żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału Antoniego Bieguna „Sztubaka” ze zgrupowania kpt. Henryka Flamego „Bartka” zamordowanych przez komunistyczne służby. Stało się to już po uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i złożeniu wieńców. Na fotografiach z miejsca zdarzenia widać było, że częściowo ochlapano farbą polską flagę. Stłuczono też kilka zapalonych zniczy.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Sprawcą okazał się Mirosław D., którego zatrzymano pod koniec marca. Usłsyszał zarzuty znieważenia pomnika i zniszczenia mienia.

W pierwszej instancji sąd warunkowo umorzył sprawę na czas próby wynoszący rok. Sąd okręgowy zmienił ten wyrok i teraz sprawca ma zapłacić grzywnę w wysokości 1000 złotych. Mirosław D. poniesie także koszty obu rozpraw sąowych i naprawi szkodę wycenianą na 1200 zł.

Prowadząca sprawę sędzia Katarzyna Nocoń mówiła: Jego działanie było zamierzone, planowane. Z wyjaśnień oskarżonego wynikało, że już wcześniej podjął nieudaną próbę. Jednocześnie nie sprzeciwiał się ustawieniu pomnika, nie składał protestów, nie podejmował prób wyrażenia stanowiska w sposób dopuszczalny przez normy społeczne i prawne.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Sąd podkreślił też, że  stopień szkodliwości społecznej czynu Mirosława D. nie był nieznaczny, więc nie mógł prowadzić do warunkowego umorzenia, ale oskarżony nie zasłużył też na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu, czego domagał się prokurator.

Po rozprawie prezes Towarzystwa Patriotycznego Żywiecczyzny Tomasz Tomczyk stwierdził, że jego środowisko jest zadowolone z wyroku: Tego typu czyny należy napiętnować. (…) Osoby wrogie polskim patriotom powinny zrozumieć, że czasy komuny odeszły i muszą się liczyć z karami finansowymi, które do nich najmocniej docierają.

Decyzja sądu jest prawomocna.

Kresy.pl / Polskie Radio Katowice / Niezależna.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz