Jest prawomocny wyrok sądu ws. zniszczenia pomnika NSZ w Milówce

Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej zmienił w środę wyrok Sądu Rejonowego w Żywcu w sprawie  oblania farbą w marcu 2019 roku pomnika NSZ w Milówce. Sprawca zapłaci grzywnę.

Jak informowaliśmy, na początku marca czerwoną farbą oblano pomnik w Milówce, upamiętniający żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału Antoniego Bieguna „Sztubaka” ze zgrupowania kpt. Henryka Flamego „Bartka” zamordowanych przez komunistyczne służby. Stało się to już po uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i złożeniu wieńców. Na fotografiach z miejsca zdarzenia widać było, że częściowo ochlapano farbą polską flagę. Stłuczono też kilka zapalonych zniczy.

Sprawcą okazał się Mirosław D., którego zatrzymano pod koniec marca. Usłsyszał zarzuty znieważenia pomnika i zniszczenia mienia.

W pierwszej instancji sąd warunkowo umorzył sprawę na czas próby wynoszący rok. Sąd okręgowy zmienił ten wyrok i teraz sprawca ma zapłacić grzywnę w wysokości 1000 złotych. Mirosław D. poniesie także koszty obu rozpraw sąowych i naprawi szkodę wycenianą na 1200 zł.

Prowadząca sprawę sędzia Katarzyna Nocoń mówiła: Jego działanie było zamierzone, planowane. Z wyjaśnień oskarżonego wynikało, że już wcześniej podjął nieudaną próbę. Jednocześnie nie sprzeciwiał się ustawieniu pomnika, nie składał protestów, nie podejmował prób wyrażenia stanowiska w sposób dopuszczalny przez normy społeczne i prawne.

Sąd podkreślił też, że  stopień szkodliwości społecznej czynu Mirosława D. nie był nieznaczny, więc nie mógł prowadzić do warunkowego umorzenia, ale oskarżony nie zasłużył też na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu, czego domagał się prokurator.

Po rozprawie prezes Towarzystwa Patriotycznego Żywiecczyzny Tomasz Tomczyk stwierdził, że jego środowisko jest zadowolone z wyroku: Tego typu czyny należy napiętnować. (…) Osoby wrogie polskim patriotom powinny zrozumieć, że czasy komuny odeszły i muszą się liczyć z karami finansowymi, które do nich najmocniej docierają.

Decyzja sądu jest prawomocna.

Kresy.pl / Polskie Radio Katowice / Niezależna.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz