Kilkadziesiąt osób przedstawiających się jako kombatanci wojny w Donbasie napisało list do rady miasta Lwowa z żądaniem „natychmiastowego” usunięcia z Cmentarza Orląt we Lwowie płaskorzeźby Szczerbca oraz rzeźb lwów przy dawnej bramie głównej cmentarza.

Fotokopie listu kombatantów opublikował we wtorek ukraiński portal Nowynarnia. W piśmie napisano, że powstało ono w reakcji na „kolejne zuchwałe sponiewieranie” mogiły członków UPA na górze Monastyrz w woj. podkarpackim w Polsce. Chodzi o wymianę tablicy na nagrobku, którą dokonano tuż przed niedawną wizytą Andrzeja Dudy w Kijowie. Przypomnijmy, że z grobu zniknęła stara, rozbita w 2015 roku tablica, na której m.in. znajdowały się nazwiska osób mających spoczywać w tym miejscu a także napis „Polegli za wolną Ukrainę”. Na nowej tablicy pominięto nazwiska upowców i inne napisy, które zastąpiono inskrypcją w języku polskim i ukraińskim o treści: „Zbiorowa mogiła Ukraińców którzy zginęli w walce z sowieckim NKWD w lasach monasterskich w nocy z 2 na 3 marca 1945 roku”. Odnowienia tablicy domagała się strona ukraińska, a strona polska zapowiadała, że załatwi ten temat przed wizytą prezydenta RP na Ukrainie. Jeszcze w trakcie wizyty strona ukraińska wysunęła żądanie przywrócenia na tablicy dawnego napisu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

W liście czytamy, że kombatantom również nie spodobało się pominięcie nazwisk upowców oraz napisu „Polegli za wolną Ukrainę”. Ich zdaniem jest to sprzeczne z międzynarodowymi zobowiązaniami dot. ochrony grobów wojennych i godzi w reputację ukraińskiej armii i całej Ukrainy.

„Niestety jesteśmy zmuszeni skonstatować, że polityka niekończących się ustępstw wobec Warszawy w sprawach pamięci narodowej nie tylko nie poprawiła stosunków polsko-ukraińskich w tej dziedzinie, ale znacznie skomplikowała sytuację.  Słabość i niekonsekwencja władz ukraińskich jest odbierana przez polskie władze jako zachęta do likwidacji coraz to nowych ukraińskich pomników i miejsc pochówku” – uważają sygnatariusze listu.

Zdaniem kombatantów poprzedni kształt pomnika był efektem kompromisu, który pozwolił na usankcjonowanie odbudowy Cmentarza Obrońców Lwowa (potocznie nazywanego Cmentarzem Orląt we Lwowie). W związku z tym wysunęli oni w swoim liście żądanie „niezwłocznego demontażu nielegalnie umieszczonych polskich imperialnych symboli” z tego cmentarza. Według nich jest to płaskorzeźba Szczerbca i dwa posągi lwów przy dawnej bramie głównej cmentarza.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

List wysłano m.in. do wiadomości Biura Prezydenta Ukrainy oraz ukraińskich ministerstw spraw zagranicznych oraz kultury i polityki informacyjnej. Przybita na nim pieczątka świadczy, że pismo złożono w poniedziałek w biurze podawczym lwowskiego ratusza.

Pod listem znalazły się podpisy 60 osób deklarujących odbycie służby wojskowej w różnych ukraińskich jednostkach – w tym nacjonalistycznych oddziałach ochotniczych takich jak „Karpacka Sicz”, Ochotniczy Batalion OUN, Azow czy DUK Prawego Sektora i inne. Niektórzy z nich przedstawili się jedynie jako „ochotnicy” bądź „wzięci do niewoli” bez ujawniania jednostki, w której służyli.

„Polskie władze nieustannie podkreślają potrzebę dialogu, ale ich działania nie idą w tym kierunku. Polacy domagają się szacunku dla swojej historii, natomiast starają się pozbawić Ukraińców ich historii” – powiedział portalowi Nowynarnia Andrij Libycz, kombatant 8. osobnego batalionu UDA, który wydaje się być inicjatorem listu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: GW publikuje list z żądaniem przywrócenia nazwisk na pomniku UPA na górze Monastyrz

Przypomnijmy, że kamienne posągi lwów wróciły na Cmentarz Obrońców Lwowa w grudniu 2015 roku za cichą zgodą władz miasta. Strona polska sfinansowała powstanie kopii figur, które stanęły w miejscach, gdzie wcześniej znajdowały się oryginały posągów. Jednak pod naciskiem ukraińskich środowisk nacjonalistycznych uważających, że powrót posągów odbył się nielegalnie, lwy zostały schowane w pudłach z płyt paździerzowych, w których przebywają do tej pory.

Jak informowaliśmy, w październiku 2018 roku Lwowska Rada Obwodowa w przyjętym dokumencie zażądała usunięcia posągów lwów z Cmentarza Orląt Lwowskich. Ukraińscy deputowani uznali je za „symbol polskiej okupacji Lwowa” i twierdzili, że ustawiono je niezgodnie z prawem. Z kolei polskie MSZ uznało, że usunięcie lwów byłoby nielegalne. Za pozostawieniem posągów opowiedziała się również lwowska komórka skrajnie nacjonalistycznego Korpusu Narodowego.

CZYTAJ TAKŻE: Żądają usunięcia Szczerbca z Cmentarza Orląt

Kresy.pl / novynarnia.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz