Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace ogłosił nową strategię naukowo-technologiczną mającą na celu konkurowanie z potencjalnymi przeciwnikami kraju – poinformował w poniedziałek portal Defense News.

Jak poinformował portal Defense News w poniedziałek, sekretarz obrony Wielkiej Brytanii, kraj posiada nową strategię naukowo-technologiczną, która pozwali mu rywalizować z każdym potencjalnym przeciwnikiem.

„Jesteśmy w bardzo poważnym wyścigu z naszymi przeciwnikami o przewagę technologiczną. To, co robimy dzisiaj, położy podwaliny na nadchodzące dziesięciolecia. Rozprzestrzenianie się nowych technologii wymaga, aby nasza nauka i technologia były ukierunkowane na zagrożenia i lepiej dostosowane do naszych potrzeb w przyszłości” – powiedział Wallace podczas wizyty na poligonie armii brytyjskiej Salisbury Plain w zachodniej Anglii.

Zobacz też: Wielka Brytania, USA i Kanada oskarżają Rosję o cyberatak mający na celu wykraść informacje o szczepionce na COVID-19

Najnowsza strategia obronna pojawiła się kilka tygodni po tym, jak ministerstwo obrony wydało nową zintegrowaną koncepcję operacyjną, aby ukształtować sposób, w jaki Wielka Brytania dostosowuje swoje przyszłe wysiłki wojskowe do zmieniającego się zagrożenia, jakie stwarzają Chiny i Rosja.

W związku z szybkim zbliżaniem się przeglądu bezpieczeństwa brytyjskie ministerstwo ujawnia niektóre z kluczowych strategii wspierających, które prawdopodobnie będą stanowić podstawę tego, co jest reklamowane jako „najbardziej fundamentalna zmiana militarna Wielkiej Brytanii od pokoleń”.

Zarówno strategia naukowo-techniczna, jak i zintegrowana koncepcja operacyjna są kluczowymi elementami zintegrowanego brytyjskiego przeglądu obronności i bezpieczeństwa, planowanego w celu połączenia obrony, bezpieczeństwa, polityki zagranicznej i międzynarodowej pomocy rozwojowej. Przegląd, który ma nastąpić do końca listopada, ma zasygnalizować duże cięcia w konwencjonalnych zdolnościach, ponieważ rząd woli inwestować w zaawansowane technologicznie obszary, takie jak kosmos, cyberprzestrzeń, sztuczna inteligencja i zdolności podwodne.

Wielka Brytania chce poprawić swoją zdolność do konkurowania z adwersarzami w ramach niekonwencjonalnych konfliktów, przy jednoczesnym zajmowaniu się słabymi punktami, zwłaszcza w środowisku informacyjnym, a także stworzyć odpowiednie systemu, które pozwolą na cybernetyczną odpowiedź.

Zobacz też: Węgry padły ofiarą największego cyberataku w swojej historii

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Z zadowoleniem przyjmuję tę innowacyjną inicjatywę ministerstwo obrony i mam nadzieję, że przełoży się ona na więcej rozmów i aktywności z przemysłem” – przekazał Steve Beeching, dyrektor zarządzający brytyjską częścią amerykańskiej firmy komunikacyjnej Viasat, która ma coraz większy wkład w dziedzinie obrony w Wielkiej Brytanii. „Chcemy współpracować we wspieraniu szybkiego wdrażania przyszłych zdolności, aby wzmocnić nasze siły obronne i bezpieczeństwa w stale zmieniającym się środowisku”.

Ministerstwo zauważa, że nie odrzuca innych obszarów wyposażenia, zobowiązało się również do inwestowania w obszary cyberprzestrzeni, technologii chemicznej, biologicznej i radiologicznej.

Zobacz też: Władze Norwegii twierdzą, że ich parlament uległ latem rosyjskiemu cyberatakowi

Kresy.pl/DefenseNews

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz