W poniedziałek szef MSZ Węgier Péter Szijjártó poinformował, jak Węgry zamierzają płacić za rosyjski gaz, by nie naruszyć sankcji UE.

Szijjártó przekazał, że węgierska spółka zależna MVM otworzy w Gazprombanku dwa konta, jedno w euro, drugie w rublach. MVM wpłaci euro, które Gazprombank przeliczy na ruble i przekaże Gazpromowi. Agencja Bloomberg zwraca uwagę, że rozwiązanie przedstawione przez Szijjarto wydaje się być zgodne z tym, co inni członkowie UE planowali zrobić, by zabezpieczyć dostawy rosyjskiego gazu nie łamiąc unijnych sankcji.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

470 PLN    (2.13%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Węgierski minister zaznaczył, że będą prowadzone dalsze rozmowy na ten temat.

Przypomnijmy, że premier Węgier Viktor Orban oświadczył w ubiegłym tygodniu, że Węgry zapłacą za rosyjski gaz rublami, jeśli Rosja o to poprosi. Podtrzymał także swój sprzeciw wobec planów embarga na rosyjską ropę i gaz.

Do słów premiera Węgier odniosła się w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. „To, co proponuje Putin – zamianę euro na ruble i płacenie nimi rachunków za gaz – stanowiłoby pogwałcenie sankcji. Jeśli się tak stanie, to będzie to obchodzeniem restrykcji nałożonych na Rosję” – powiedziała.

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w marcu, że podpisał dekret ustanawiający, że zagraniczni nabywcy muszą płacić w rublach za rosyjski gaz od 1 kwietnia. Jeśli te płatności nie zostaną zrealizowane, Rosja „uzna to za zaległość ze strony kupujących, ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami”.

Nabywcy rosyjskiego gazu muszą otworzyć rublowe konta w rosyjskich bankach, aby dokonywać płatności. To rewanż Kremla za sankcje nakładane przez państwa zachodnie m.in. na rosyjskie banki.

bloomberg.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz