Większość kosztów odsetek z wartej 18 mld euro unijnej pożyczki dla Ukrainy mają pokryć państwa członkowskie UE, za pośrednictwem zewnętrznych dochodów przeznaczonych na określony cel”.

W sobotę Rada Unii Europejskiej zatwierdziła pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości 18 mld euro, oparty na wspólnej pożyczce.

Będziemy w dalszym ciągu udzielać Ukrainie wsparcia, również finansowego, tak długo, jak będzie to konieczne. Przyjęte dziś przepisy oznaczają, że przez cały 2023 rok Ukraina może liczyć na regularną pomoc finansową ze strony UE” – zadeklarował Zbynek Stanjura, minister finansów Republiki Czeskiej, która sprawuje obecnie półroczną prezydencję w Radzie UE.

 

Rada przyjęła pakiet w drodze procedury pisemnej. Przedłoży go następnie Parlamentowi Europejskiemu, który miałby go przyjąć w nadchodzącym tygodniu.

Według komunikatu opublikowanego na stronie Rady, „pakiet przewiduje rozwiązanie strukturalne pozwalające wspierać Ukrainę finansowo w 2023 roku”. Celem jest krótkoterminowa pomoc finansowa na rzecz sfinansowania najpilniejszych potrzeb Ukrainy, odbudowy infrastruktury krytycznej i wstępnego wsparcia na rzecz trwałej powojennej rekonstrukcji, „aby wesprzeć Ukrainę na drodze do integracji europejskiej”.

Ukraina ma otrzymać 18 mld euro pożyczki, z 10-letnim okresem karencji. Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem, „państwa członkowskie pokryją większość kosztów odsetek za pośrednictwem zewnętrznych dochodów przeznaczonych na określony cel”.

„Gwarantowanie pożyczek będzie zapewniane przez budżet UE albo przez państwa członkowskie” – głosi oświadczenie.

Jak pisaliśmy, we wtorek węgierski rząd zablokował porozumienie dot. pakietu pomocowego dla Ukrainy o wartości 18 mld euro, opartego na wspólnej pożyczce. Weto Węgier zdecydowało o odłożeniu pozostałych punktów obrad ministrów finansów państw członkowskich UE. Chodzi o kwestię globalnego podatku minimalnego (Węgry również się mu sprzeciwiają), a także węgierskiego Krajowego Planu Odbudowy o wartości 5,8 mld euro oraz zamrożenia 7,5 mld euro dla Węgier w ramach polityki spójności.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Chcemy przekonać państwa członkowskie UE, że wspólny unijny dług nie jest rozwiązaniem. Jeśli będziemy dalej podążać w kierunku wspólnoty długu, to nie będziemy mogli zawrócić” – oświadczył premier Węgier, Viktor Orban, tłumacząc tę decyzję. Zaznaczył, że nie ma „żadnego weta, żadnego szantażowania”.

Węgry zapowiadały wcześniej, że nie zgodzą się na unijną pożyczkę dla Ukrainy i przekażą temu krajowi równowartość swojego wkładu w ramach dwustronnego porozumienia.

Zobacz także: Pomoc Ukrainie ważniejsza, dlatego Polska nie będzie wetować w Brukseli

Przypomnijmy, że Węgrom grozi zamrożenie 7,5 mld euro z funduszy UE w ramach polityki spójności. Komisja Europejska zarzuca krajowi, że nie ukończył uzgodnionych reform dotyczących m.in. zwalczania korupcji przy dysponowaniu środkami unijnymi.

PAP / Interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply