Były dowódca wojsk separatystów Igor Girkin, znany również pod pseudonimem Igor Striełkow, próbował dostać się na linię frontu i walczyć z Ukrainą, jednak został aresztowany przez Rosjan - poinformował w niedzielę Kyiv Independent. (więcej…)

Ukraińska armia otrzymała od Łotwy dwa Mi-17 i dwa Mi-2.

Jak podał w poniedziałek portal Delfi, ministerstwo obrony Łotwy poinformowało o przekazaniu Ukrainie czterech helikopterów - dwóch Mi-17 i dwóch Mi-2.

Śmigłowce zostały przekazane ukraińskim siłom powietrznym częściowo zdemontowane. Przed dostawą wszystkie zostały pomalowane, a jeden z Mi-17 wyremontowano. Ukraina będzie mogła używać śmigłowców po ich zmontowaniu.

W graniczącym z Ukrainą obwodzie kurskim w Rosji doszło do wysadzenia linii energetycznych wysokiego napięcia. Według FSB zrobili to ukraińscy dywersanci. Doszło też do próby wysadzenia linii kolejowej.

Jak podaje agencja TASS, biuro prasowe rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) poinformowało we wtorek, że w dniach 4, 9 i 12 sierpnia w rejonie kurczatowskim obwodu kurskiego wysadzono w sumie sześć słupów linii wysokiego napięcia, którymi Kurska Elektrownia Atomowa przesyła prąd do odbiorców. Według FSB ataki były dziełem grup ukraińskich dywersantów.

„Działania sabotażystów doprowadziły do ​​zakłócenia procesu technologicznego pracy elektrowni jądrowej” – zaznaczyła FSB w komunikacie.

Wojska rosyjskie i oddziały prorosyjskich separatystów tworzą obecnie na Ukrainie sześć zgrupowań - pisze amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie. Zdaniem ISW skład każdej z tych grup jest niejednorodny.

Pierwsza grupa rosyjskich i prorosyjskich sił koncentruje się naokoło Charkowa i na północnym wschodzie obwodu charkowskiego. Drugą rozlokowano wzdłuż linii łączącej Izium (w obwodzie charkowskim) i Słowiańsk (w obwodzie donieckim). Kolejna znajduje się w rejonie Siwierska i Lisiczańska w obwodzie donieckim. Czwarta grupa operuje pod atakowanym Bachmutem. Piąta znajduje się koło Awdijiwki i Doniecka. Na południu Ukrainy znajduje się ostatnia - szósta - grupa.

"Grupy pod Charkowem i na linii Siwersk-Lisiczańsk prawdopodobnie tworzone są przez siły, których trzonem są odpowiednio oddziały Zachodniego i Centralnego Okrędu Wojskowego Rosji. Na osi Izium-Słowiańsk operują w coraz większym stopniu bataliony sformowane niedawno z ochotników, których siła bojowa jest prawdopodobnie bardzo niska. Grupie pod Bachmutem przewodzą żołnierze 'grupy Wagnera', prywatnej firmy wojskowej, podczas gdy w rejonie Awdijiwka-Donieck przeważają siły ściągnięte z Donieckiej Republiki Ludowej (DRL)" - pisze ISW.

Emmanuel Macron podpisał w imieniu Francji protokół ratyfikacyjny w sprawie przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO - protokół wcześniej zatwierdził francuski parlament. (więcej…)

Polska pracuje nad przygotowaniem koncepcji, która pozwoli na niewydawanie Rosjanom wiz - poinformowało w niedzielę Polskie Radio. (więcej…)

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%