Komisarz UE ds. wewnętrznych Ylva Johansson, zaniepokojona doniesieniami o „tragicznej sytuacji” migrantów na „ zewnętrznych granicach UE z Białorusią”, wezwała na rozmowę ambasadorów Polski, Litwy i Łotwy.

O sprawie unijna komisarz poinformowała we wpisie na Twitterze, zamieszczonym w czwartek:

„Jestem bardzo zaniepokojona doniesieniami o ludziach, w tym dzieciach, którzy utknęli w lasach w tragicznej sytuacji na zewnętrznych granicach UE z Białorusią. Poprosiłam o spotkanie Komisji Europejskiej i Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych z ambasadorami Polski, Litwy i Łotwy w czwartek 14 października, żeby omówić możliwe rozwiązania”.

Jak podała korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginion w języku dyplomacji jest to wyraz napięcia w stosunkach dwustronnych. Według informacji uzyskanych przez tę stację, do spotkania miałoby dojść po południu.

 

W czwartek rano polski ambasador przy UE Andrzej Sadoś przekazał RMF FM, że nikt jeszcze się z nim nie kontaktował w tej sprawie. Zapewniał, że jest w codziennym kontakcie z KE, a w środę brał udział w spotkaniu z komisarz Johansson w gronie 27 przedstawicieli krajów członkowskich. Twierdzi, że nie jest to wezwanie na dywanik, tylko „prośba o spotkanie”.

Stacja ta zwraca też uwagę, że Komisja Europejska potępia reżim Aleksandra Łukaszenki, ale chce, by Polska, Litwa i Łotwa zapewniły migrantom na granicy odpowiednią opiekę i pomoc. Zaznacza, że Johansson jest zaniepokojona zwłaszcza doniesieniami o tragicznej sytuacji dzieci migrantów.

ZOBACZ: SG: służby białoruskie zwożą na granicę kolejne grupy cudzoziemców [+VIDEO]

Kryzys na polskiej granicy jest częścią szerszego kryzysu migracyjnego, który dotknął także Litwę i Łotwę. Napływ nielegalnych imigrantów jest stymulowany przez białoruskie władze. Działania takie Aleksandr Łukaszenko otwarcie zapowiedział jeszcze wiosną. Od tego czasu białoruskie linie lotnicze zwiększyły liczbę połączeń z Bagdadem, a władze Białorusi rozszerzyły program bezwizowej turystyki na obywateli Iranu, Pakistanu, Egiptu, Jordanii i Republiki Południowej Afryki zezwalając na przyjmowanie takich turystów nie tylko w Mińsku ale i na lotniskach w Brześciu i Grodnie położonych przy granicy z Polską. Rekordowa liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski padła w sobotę. Tego dnia odnotowano 739 takich przypadków.

Warto dodać, że Straż Graniczna opublikowała w sobotę materiały wskazujące na to, że służby białoruskie organizują przepływ nielegalnych imigrantów. Cudzoziemcy zwożeni są do obiektów po byłej białoruskiej placówce granicznej. Według polskich pograniczników, tam oczekują oni na dalsze instrukcje białoruskich służb.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy wcześniej, Straż Graniczna opublikowała kolejne nagranie przedstawiające próbę siłowego forsowania polsko-białoruskiej granicy przez nielegalnych imigrantów. Zdarzenie miało miejsce w ostatni piątek. Nagranie pokazuje grupę co najmniej kilkudziesięciu imigrantów, usiłujących nielegalnie przekroczyć granicę. Na końcu nagrania widzimy zniszczony fragment ogrodzenia granicznego.

rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply