Ukraiński parlament szykuje się do wprowadzenia zakazu transmitowania Mundialu w Rosji dla ukraińskich stacji telewizyjnych. Wcześniej prawa do tego wykupiła stacja Inter, która jest krytykowana, szczególnie przez neobanderowców, jako prorosyjska.

Komisja wolności słowa i polityki informacyjnej Werchownej Rady, ukraińskiego parlamentu, poparła w środę projekt uchwały, która zabrania stacjom telewizyjnym na Ukrainie transmisji meczów Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji. O decyzji poinformowała wiceszefowa komisji, Olha Czerwakowa, deputowana Bloku Petra Poroszenki.

 – Będzie żal, jak Rosja przegra, a my tego nie pokażemy – oświadczyła Czerwakowa. – Te mistrzostwa powinny przejść tak, jakby ich nie było – dodała. Uchwała w tej sprawie została przedstawiona 11 maja.

Przeczytaj: Grupa europosłów apeluje do rządów o bojkot Mundialu w Rosji

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W dokumencie napisano, że „nadawanie na Ukrainie wydarzeń, które odbywają się na terytorium Federacji Rosyjskiej w ramach Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2018 roku, uważane są za naruszające legalne prawa obywateli Ukrainy, w rezultacie zbrojnej agresji i tymczasowej okupacji części terytorium Ukrainy przez FR”. Uznano, że transmisja meczów byłaby promowaniem państwa-agresora:

„Aktualnym i efektywnym instrumentem dla niedopuszczenia do popularyzacji w kraju państwa – agresora będzie zakaz transmisji na Ukrainie oficjalnych wydarzeń w ramach Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, które odbędą się w Federacji Rosyjskiej”.

Projekt przewiduje, że ukraińskie stacje telewizyjne nie będą mogły transmitować żadnych meczów w ramach Mundialu.

Przeczytaj: Polacy dostarczą wszystkie bramki na mundial w Rosji

Wcześniej prawa do transmisji Mundialu w Rosji należały do Narodowej Telekompanii Ukrainy, nadawcy publicznego, który jednak odmówił transmitowania meczów. Prawa te wykupiła więc od NTU prywatna stacja telewizyjna Inter. Nie ujawniono, ile zapłaciła za możliwość transmisji Mundialu w Rosji. Stacja ta jest mocno krytykowana przez ukraińskie środowiska nacjonalistyczne i neobanderowskie, które twierdzą, że jest ona prorosyjska.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wcześniej szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin wzywał Ukraińców do bojkotu piłkarskich mistrzostw świata w Rosji. Apelował, by obywatele Ukrainy nie jechali do Rosji na mecze, ponieważ nikt nie może im zagwarantować bezpieczeństwa. Podobnie wypowiadała się wiceprzewodnicząca parlamentu, Iryna Heraszczenko, która wezwała ukraińskich kibiców, by zrezygnowali z wyjazdów na Mundial z powodu zagrożenia życia.

Zaxid.net / obozrevatel.com / espreso.tv / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz