Pod siedzibą stacji TV Inter w Kijowie, która w niedzielę została zaatakowana i podpalona podczas demonstracji jej oponentów, ponownie zjawili się demonstranci.

Po niedzielnym ataku i podpaleniu siedziby stacji telewizyjnej Inter w Kijowie, w poniedziałek na miejscu ponownie pojawili się demonstranci. Koordynatorem protestu jest Ołeksij Serdjuk, bojownik jednego z batalionów ochotniczych. Na ogrodzeniu ustawionym wokół siedziby TV Inter pojawiły się napisy, m.in. „Płonie, płonie jasno – Żeby nie zagasło”, „Agenci Moskwy”, „Płoń Inter płoń”, „Inter należy do Putina”.

Według organizatorów w proteście uczestniczy ok. 100 osób. Przed wejściem do siedziby stacji ustawiono stos z ok. 50 opon samochodowych, jednak protestujący deklarują, że nie będą ich podpalać. Rozstawiono również namioty turystyczne.

Pożar w TV Inter

W niedzielę w Kijowie doszło do podpalenia siedziby stacji telewizyjnej Inter.Jak pisaliśmy wcześniej, szowinistyczne środowiska ukraińskie uznają ją za „prorosyjską”. Już w lutym br. była ona obiektem ataków ze strony bojowników pułku Azow, którzy domagali się jej zamknięcia. W wyniku podpalenia nikt nie zginął, jednak siedziba stacji jest zrujnowana, a kilka osób wymagało pomocy medycznej.

W ataku wzięło udział co najmniej kilkanaście osób, które wcześniej rozpoczęły protest pod siedzibą telewizji. Według szefa ukraińskiego MSW Arsena Awakowa, wśród napastników znajdowali się byli żołnierze 30. samodzielnej brygady zmechanizowanej, uczestniczący w walkach w Donbasie. Niektórzy byli z kolei powiązani ze środowiskami banderowskimi. Jeden z nich miał być członkiem batalionu ochotniczego OUN.

W związku z podpaleniem zatrzymano 8 osób. Wszyscy zatrzymani zostali jednak szybko wypuszczeni. Żadnemu z nich nie postawiono także zarzutów.

Ambasada USA na Ukrainie skomentowała niedzielny atak na siedzibę stacji, należącej do oligarchy Dmytro Firtasza:

„Jakikolwiek fizyczny atak na media jest nie od przyjęcia. Wspieramy i uważnie śledzimy śledztwo ws. podpaleniu Interu”.

„Jak pięknie płonie”, „Nie pozwalajcie ugasić pożaru”

Zadowolenia z powodu ataku nie kryją ukraińscy nacjonaliści. Jak poinformował Tomasz Maciejczuk jedna z działaczek nacjonalistycznych Olena Garnaja, umieściła na Twitterze wpis: „Nie pozwalajcie ugasić pożaru! Zabijajcie okna, nie wypuszczajcie stamtąd nikogo”.

Inna Ukrainka – mieszkająca w Polsce Natalia Panczenko, umieściła na swoim profilu na Facebook zdjęcia z pożaru i skomentowała je słowami: „jak pięknie płonie”. Panczenko jest działaczką organizacji „Euromajdan Warszawa” praz Fundacji Otwarty Dialog, znanej z promowania interesów ukraińskich w Polsce. O Panczenko pisaliśmy już wcześniej, gdy powiedziała ona, że UPA walczyła z Polakami o niepodległą Ukrainę. Stwierdziła także, że Gdańsk to Niemieckie miasto.

Przeczytaj: Działaczka warszawskiego Euromajdanu o podpaleniu stacji telewizyjnej: „Jak pięknie płonie” [+FOTO/VIDEO]

Doradca szefa ukraińskiego MWS Zorian Szkirjak poinformował, że policja dysponuje nagraniem z monitoringu zainstalowanego dookoła siedziby TV Inter.

Unian.info / censor.net / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz