Prezydent Francji Emmanuel Macron rozpoczyna w czwartek wizytę w Belgradzie. Ma nadzieję zapewnić swojemu przemysłowi zbrojeniowemu kontrakt na dostarczenie Serbii myśliwców Rafale.

Oczekuje się, że Francja i Serbia podpiszą wartą miliardy euro umowę na dostawę myśliwców właśnie w czasie wizyty prezydenta tej pierwszej, podała telewizja France24. Nadzieję na podpisanie kontraktu wyraził, wobec agencji AFP, sam prezydent Serbii Aleksandar Vučić. Jednak umowa ta będzie jednym z kilku dokumentów jakie mają zostać podpisane podczas wizyty. „Są tysiące rzeczy, które będziemy musieli jutro omówić. Jest wiele memorandów i wiele umów, które podpiszemy jutro”.

„Uważam, że zakończymy wszystko pomyślnie w kwestii naszej współpracy wojskowo-technicznej, co oznacza, że ​​Serbia może zostać członkiem "Klubu Rafale", co jest ogromnym, ogromnym kontraktem” - powiedział serbski prezydent, co zdaje się przesądzać, iż kontrakt zostanie zawarty. Jednak anonimowe źródło w administracji prezydenta Francji przekazało, że ciąglę jeszcze trwają „intensywne dyskusje” i porozumienie trzeba będzie ustalić ostatecznie już podczas wizyty Macrona.

Robert C. O'Brien

„Stosunki brytyjsko-amerykańskie będą zagrożone, jeżeli Wielka Brytania przestanie sprzedawać broń Izraelowi. Zjednoczone Królestwo nie będzie już partnerem w projekcie F-35 lub innych zaawansowanych przedsięwzięciach z powodu bardzo nierozsądnego embarga” – powiedział Robert O’Brien, doradca Donalda Trumpa

Jak poinformował w poniedziałek portal Times of Israel, nowy rząd Wielkiej Brytanii przygotowuje się do ograniczenia eksportu brytyjskiej broni i jej komponentów do Izraela. Powodem zawieszenia eksportu broni mają być obawy, czy podczas wojny w Gazie nie doszło do naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego.

Na to oświadczenie zareagował doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Donalda Trumpa. Robert O’Brien stwierdził, że Partia Pracy ryzykuje poważnym rozłamem w specjalnych stosunkach Wielkiej Brytanii z USA, jeśli wprowadzi zakaz sprzedaży broni Izraelowi. O’Brien powiedział, że ograniczenia na Wielką Brytanie zostaną wprowadzone niezależnie, czy będzie to administracja Harris, czy Trumpa.

Włocławek stał się jedną lokalizacji rozważanych pod budowę małych elektrowni atomowych w Polsce. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) niedawno rozpoczęła postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla projektu budowy reaktorów typu BWRX-300 w tym mieście. Wniosek złożony przez spółkę OSGE, należącą do grupy ORLEN Synthos Green Energy, jest kolejnym krokiem w realizacji planu rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.

Włocławek jest jednym z siedmiu miejsc, które zostały wskazane przez ORLEN Synthos Green Energy jako potencjalne lokalizacje dla małych modułowych elektrowni jądrowych (SMR). Podobne postępowanie środowiskowe zostało już wszczęte w Stawach Monowskich koło Oświęcimia. Procedura we Włocławku rozpoczęła się 4 sierpnia 2023 roku, a jej celem jest ocena wpływu planowanej elektrowni na środowisko.

Spółka OSGE planuje budowę i eksploatację elektrowni jądrowej o mocy do 2000 MWe w technologii BWRX-300. Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej obejmuje również prośbę o określenie zakresu raportu oddziaływania na środowisko, co jest kluczowym etapem w procesie przygotowawczym przed rozpoczęciem budowy.

Według białoruskich mediów opozycyjnych myśliwiec sił powietrznych Białorusi zestrzelił rosyjski dron typu Shahed, który wleciał w białoruską przestrzeń powietrzną.

Źródłem tych informacji jest kanał opozycyjnego projektu „Bełaruskij Hajun”, który powołuje się na swoje źródła. Dodajmy, że w tym czasie trwał rosyjski atak z powietrza na Ukrainę.

Władimir Putin, który 3 września odwiedzi Mongolię, otrzymał zapewnienie, że nie zostanie zatrzymany na podstawie nakazu aresztowania wydanego w zeszłym roku. (more…)

Ursula von der Leyen podczas forum GlobSec zapowiedziała powstanie komisarza ds. obrony. Podkreśliła, że wydatki na zbrojenia w Europie wzrosły do 300 miliardów euro, a bezpieczeństwo kontynentu wymaga strategicznych decyzji.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej złożyła obietnice powołania komisarza do spraw obronności jeszcze za poprzedniej kadencji. Zdaniem polityk, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, Unia Europejska musi postawić na budowanie wspólnego potencjału obronnego.

„Jeśli chcemy pokoju, powinniśmy fundamentalnie przemyśleć architekturę bezpieczeństwa Europy” – powiedziała w piątek w Pradze Ursula von der Leyen podczas forum GlobSec. – „Rosyjska inwazja otwarła Europie oczy” – mówiła.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%