Media opisują sprawę Jakuba Znojka ze Szczecina, który próbę zatrzymania pijanego kierowcy przypłacił niemal życiem. Obecnie jest przykuty do wózka inwalidzkiego w stanie minimalnej świadomości. 18 listopada rozpocznie się proces Ukraińca, który przejechał po nim samochodem.

Jak podano we wtorek w “Interwencji” w Polsat News, 24 grudnia ub. roku 23-letni Jakub Znojek na rogatkach Szczecina zauważył samochód jadący zygzakiem, bez włączonych świateł. Podejrzewając, że kierujący jest pijany, pojechał za nim. Gdy ten zatrzymał się na stacji benzynowej, pan Jakub usiłował zapobiec jego dalszej jeździe, próbując wyjąć kluczyki ze stacyjki. Wówczas pijany kierowca wrzucił wsteczny bieg i ruszył do tyłu. Uderzony drzwiami Jakub Znojek znalazł się pod kołami samochodu i był wleczony. Próba ucieczki nie udała się – sprawca został zatrzymany przez inne osoby.

Jakub Znojek trafił do szpitala w stanie agonalnym, miał połamane kości twarzoczaszki, obojczyk, żebra i przebite płuco. Sprawcą okazał się 29-letni obywatel Ukrainy Wadym L. Był tak pijany, że po wyjściu z samochodu nie mógł ustać na nogach. W jego organizmie stwierdzono około 2,5 promila alkoholu. Obecnie przebywa on w areszcie, postawiono mu zarzuty prowadzenia pojazdu po pijanemu i usiłowania zabójstwa w zamiarze ewentualnym. Proces w tej sprawie ruszy 18 listopada w Sądzie Okręgowym w Szczecinie.

W wyniku wypadku uszkodzeniu uległ mózg pana Jakuba, potrzebna była trepanacja czaszki. Początkowo był w stanie wegetatywnym. Od kwietnia trwa jego żmudna, intensywna rehabilitacja w ośrodku w Otwocku, w której na zmianę uczestniczą jego rodzice. Dzięki temu stan mężczyzny nieco się poprawił – obecnie lekarze mówią o jego minimalnej świadomości; jest w stanie podawać rękę. Wciąż nie mówi, sam nie je i nie połyka. Zdaniem specjalistów pan Jakub do końca życia będzie wymagał rehabilitacji. Jej koszt to 30 tysięcy złotych miesięcznie. Rodziców pana Jakuba nie stać na taki wydatek, więc ogłosili zbiórkę pieniędzy wraz z fundacją “Siepomaga”. Osoby chcące wspomóc rehabilitację Jakuba Znojka mogą też uczynić to za pośrednictwem stacji Polsat.

“Ten chory wymaga rehabilitacji systematycznej każdego dnia. Przewlekłej, notorycznej, wieloletniej. Zatrzymanie tej rehabilitacji będzie skutkować natychmiastowym regresem. Byłoby nieludzkie przerwanie tej rehabilitacji” – powiedział Polsatowi News neurolog Dariusz Bednarczyk.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wystąpił do premiera Morawieckiego o przyznanie Jakubowi Znojkowi renty specjalnej.

CZYTAJ TAKŻE: Ukrainiec prowadził ciężarówkę mając ponad 3 promile we krwi [+FOTO]

Kresy.pl / polsatnews.pl / szczecin.se.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply