Wiceminister obrony Ukrainy zadeklarował, że w 2021 roku jego ministerstwo chce zacząć finansowanie prac rozwojowych rodzimego, ukraińskiego operacyjno-taktycznego kompleksu rakietowego Hrim-2 / Grom-2.

W opublikowanym w tym tygodniu wywiadzie dla ukraińskiego portalu „Defense Express”, wiceminister obrony Ukrainy ds. uzbrojenia, Ołeklsandr Myroniuk powiedział, że w przyszłym roku jego resort planuje rozpoczęcia finansowania prac rozwojowych rodzimego, ukraińskiego operacyjno-taktycznego kompleksu rakietowego (OTRK; zasadniczo tożsamy z rakietowym systemem balistycznym krótkiego zasięgu) Hrim-2 / Grom-2. To nazwa eksportowa OTRK Sapsan. Kompleks „Hrim-2” (Grom-2) został opracowywany przez Biuro Konstrukcyjne „Piwdenne” we współpracy z szeregiem przedsiębiorstw ukraińskiego sektora zbrojeniowego.

„Należy wspomnieć (…) o projekcie kompleksu operacyjno-taktycznego Sapsan(ukr. Sokół wędrowny), który jest obecnie wnikliwie studiowany przez ministerstwo obrony. Od 2021 roku planowane jest jego finansowanie, żebyśmy w najbliższym czasie otrzymali to potrzebne dla Sił Zbrojnych Ukrainy uzbrojenie” – powiedział Myroniuk.

Jak zaznacza „Ukraiński Militarny Portal”, prace nad tym systemem, finansowane z budżetu państwa, trwały od 2010 roku, po czym zostały zawieszone. Później prace nad nim w Biurze Piwdenne pod nazwą „Hrim-2” finansował zamawiający z zagranicy. Portal ten podkreśla też, że prace rozwojowe nad ukraińskim operacyjno-taktycznym kompleksem rakietowym były utrudniane przez ówczesnego ministra obrony, Pawła Lebediewa, którego obecnie podejrzewa się o zdradę stanu. Twierdził on, że w ciągu trzech lat na prace przy tym kompleksie wydano 200 mln hrywien, ale zajmujące się tym przedsiębiorstwo nawet nie udostępniło zamawiającemu dokumentacji technicznej.

W czasie, gdy prace nad systemem Hrim-2 finansował podmiot zagraniczny, w maju 2017 roku w sieci pojawiło się zdjęcie podwozia wyrzutni rakietowej. Wiadomo, że na początku 2018 roku odbyły się testy silnika rakiety dla przyszłego kompleksu, a później opublikowano pierwsze oficjalne zdjęcia i nagranie wideo z testów jednostki ogniowej.

W kwietniu 2019 roku poinformowano, że prototyp opracowywanego przez biuro „Piwdenne” operacyjno-taktycznego kompleksu rakietowego jest gotów do testów w ukraińskiej armii. Podano też wówczas, że gotowy jest prototyp dla klienta zagranicznego. Informowano, że pierwsze praktyczne odpalenia w ramach testów mają odbyć się jesienią 2019 roku.

Serwis mil.in.ua podaje, że operacyjno-taktyczny kompleks rakietowy Hrim-2 (nazwa eksportowa dla OTRK Sapsan) jest przeznaczony do atakowania stacjonarnych celów pojedynczych i zgrupowanych na dystansie od 50 do 280 km. Głowica bojowa rakiety ma ważyć 480 kg i może być zrobiona w typie monoblokowym (głowica odłamkowo-burząca lub penetrującą odlamkowo-burzącą) lub kasetowym. Rakieta ma posiadać inercyjny system kontroli lotu, a także inne systemy nawigacji i naprowadzania różnego typu, m.in. radarowe i opto-elektroniczne.

Portal ten nie precyzuje, o jakiego odbiorcę zagranicznego chodzi, przy czym według ogólnodostępnych źródeł prawdopodobnie jest to Arabia Saudyjska. W przypadku oryginalnego systemu Sapsan zasięg ma wynosić niespełna 500 km. W założeniu, mają one zastąpić stare, poradzieckie systemy Toczka-U, choć zdaniem komentatorów, bliżej im do rosyjskich kompleksów Iskander. Zarówno Sapsan, jak i jego wersja eksportowa Grom-2 ma łączyć w sobie cechy taktycznych systemów balistycznych i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.

Jak pisaliśmy, w październiku br. ukraiński deputowany Roman Kostenko podczas wizyty w zakładach „Chartron” oświadczył, że na dokończenie testów operacyjno-taktycznego kompleksu rakietowego produkcji ukraińskiej potrzeba, według wstępnych szacunków, 300 mln dolarów.

Przeczytaj: Ukraina bliska zakończenia prac nad własnym systemem rakietowym w typie „iskanderów”

Mil.in.ua / defence-ua.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply