Ukraina testuje nowe przeciwokrętowe pociski manewrujące Neptun

W obliczu wzrostu napięcia w rejonie Morza Azowskiego, Ukraińcy testują nowe pociski manewrujące Neptun, przeznaczone do niszczenia okrętów.

O zakończonych sukcesem testach nowej broni poinformował w środę minister obrony Ukrainy, Stepan Połtora, podczas uroczystych obchodów ukraińskiego Dnia Armii.

– Dosłownie 10 minut temu otrzymałem raport o zakończonych sukcesem testach systemu przeciwokrętowego Neptun – powiedział Połtorak. Jak wyjaśnił, chodziło o testy ogniowe i strzelanie do celów na morzu.

Czytaj także: Ukraina: Turczynow zapowiada testy ukraińskich rakiet manewrujących na wielką skalę

Szer ukraińskiego resortu obrony uważa, że pokazuje to, iż Ukraina „wyciąga wnioski”. Dodał, że w czasie obowiązywania na części terytorium Ukrainy stanu wojennego, wszystkie systemy obronne działają w trybie specjalnym. Dotyczy to w szczególności wzmocnienia szkoleń brygad, uzupełniania zapasów i szykowanie się do manewrów.

– Planowane jest rozlokowanie części oddziałów w strefach ryzyka, by zapewnić maksymalną ochronę życia naszych ludzi – powiedział Połtorak.

Zasadnicze testy ukraińskiego przeciwokrętowego pocisku manewrującego Neptun, zbliżonego do rosyjskich rakiet Ch-35, rozpoczęły się w styczniu tego roku. Według strony ukraińskiej, broń ta może trafiać w cele lądowe i morskie na odległość 300 km. W przyszłości, zasięg rakiet ma zostać zwiększony do 500 km, a nawet jeszcze więcej. Podczas testów w sierpniu br. pocisk tego systemu trafił w cel morski z odległości ponad 100 km, a teraz z 280 km. W założeniu może niszczyć statki i okręty o wyporności do 5000 ton, czyli w teorii m.in. nowe rosyjskie fregaty rakietowe klasy „Admirał Grigorowicz”, wchodzące w skład Floty Czarnomorskiej. Ukraińcy podkreślają, że wszystkie komponenty systemu Neptun są produkowane na Ukrainie.

Przeczytaj: Media: USA szykują się do wysłania okrętów wojennych na Morze Czarne

Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply