Stany Zjednoczone rozpoczęły niezbędne przygotowania to wysłania swoich okrętów wojennych na Morze Czarne, w związku z napiętą sytuacją w regionie po incydencie kerczeńskim – informuje CNN.

Amerykańska stacja CNN powołując się na trzech oficjeli z amerykańskiej administracji podała, że Stany Zjednoczone rozpoczęły niezbędne przygotowania to wysłania swoich okrętów wojennych na Morze Czarne, w związku z napiętą sytuacją w regionie po incydencie kerczeńskim i zajęciu przez Rosjan trzech okrętów ukraińskiej marynarki wojennej.

Rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło z kolei w środę, że oddziały stacjonujące na Krymie prowadzą manewry z wykorzystaniem systemów przeciwlotniczych Pancyr.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według źródeł CNN, amerykańscy wojskowi zwrócili się do Departamentu Stanu, by poinformował Turcję o możliwych planach wysłania na Morze Czarne okrętów wojennych. Zgodnie z konwencją z Montreux z 1936 roku, państwa nie leżące nad tym morzem muszą z co najmniej 15-dniowym wyprzedzeniem zgłosić władzom Tureckim zamiar przepłynięcia swoich jednostek przez Cieśniny Bosfor oraz Dardanele. Łączą one Morze Czarne z Śródziemnym i są pod turecką kontrolą.

Według dwóch urzędników administracji USA, poinformowanie Turcji ma na celu zapewnienie U.S. Navy możliwość wysłania okrętów wojennych w rejon czarnomorski, co nie oznacza, że skorzystanie z niej będzie konieczne.

– Nasza 6. Flota jest zawsze przygotowana, by odpowiedzieć na wezwanie – powiedział rzecznik 6. Floty Marynarki Wojennej USA, komandor Kyle Raines, mający ogląd operacji morskich w regionie. – Rutynowo prowadzimy operacje na rzecz poprawy bezpieczeństwa i stabilności na całym obszarze operacyjnym 6. Floty USA, by włączać w to międzynarodowe wody i przestrzeń powietrzną Morza Czarnego. Rezerwujemy sobie prawo do swobodnego operowania w zgodzie w międzynarodowym prawem i normami.

Wcześniej amerykański senator z Partii Republikańskiej John Barrasso wezwał do wysłania okrętów wojennych USA na Morze Czarne w odpowiedzi na działania Rosji względem Ukrainy. Argumentował, że są one agresywne i jako takie wymagają reakcji.

– Putin jest kimś, kto szanuje tylko siłę i terytorium. Słowa wiele dla niego nie znaczą, a działania owszem. Uważam, że powinniśmy zrobić więcej. Wezwałem do wysłania okrętów na Morze Czarne i chciałbym, żeby NATO też tak zrobiło. Żeby pokazać narodowi ukraińskiemu, że jesteśmy z nimi i by pokazać Rosji, że prawo międzynarodowe musi być przestrzegane – powiedział Barrasso w rozmowie z NBC.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Podobnie wypowiadali się już przedstawiciele władz Ukrainy. Przed tygodniem prezydent Petro Poroszenko w rozmowie z NBC News powiedział, że jego zdaniem NATO w ramach demonstracji wsparcia dla Kijowa mogłoby wysłać na Morze Czarne kilka okrętów wojennych. – Rosja zapłaci olbrzymią cenę, jeśli nas zaatakujepowiedział Poroszenko.

Z kolei ukraiński premier Wołodymyr Hrojsman uważa, że skoro Rosjanie utrudniają, a wręcz blokują ukraińskim statkom dostęp do portów na Morzu Azowskim, to w odpowiedzi rosyjskie statki powinny otrzymać zakaz zawijania do portów amerykańskich i krajów członkowskich Unii Europejskiej. W rozmowie z szef MSZ Jackiem Czaputowiczem mówił wręcz o zatrzymywaniu rosyjskich statków na wodach innych krajów.

Tydzień temu wywiadzie dla „Die Welt” premier Ukrainy mówiąc o incydencie kerczeńskim i działaniach Rosji wzywał do zatrzymywania statków rosyjskich. – Skoro Rosja nielegalnie zatrzymała nasze statki i naszych marynarzy, to rosyjskie statki również muszą być zatrzymywane.

Unian/ CNN / Kresy.pl

Media: USA szykują się do wysłania okrętów wojennych na Morze Czarne
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , , , , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Willgraf
    Willgraf :

    etap drugi żydowskiego palny WOJNY ..dlatego ostatnio kilka dni temu „”””” popełnił samobójstwo amerykański admirał – BO BYŁ PRZECIW !!! . żydowska hołota w USA już raz stała za morderstwami – zabili Kennedy-ego – oni posuną się do wszystkiego do q…wy syjonistyczne

  2. jaro7 :

    A co oni maja tu do szukania poza guzem?Co by było gdyby rosyjskie okręty podpłyneły pod Florydę? A może usa z żydkami chcą znowu krzewić „demokrację?Jak do tej pory nigdzie demokracji nie zaprowadzili a miliony osób zginęło.Niestety wasale z Polski i Upainy dalej bed a prowokowac i ujadac jak ratlerki.