Ukraińcy chwalą się udanymi testami systemu przeciwokrętowych rakiet manewrujących Neptun wyposażonych w głowicę bojową.

Testy systemu „Neptun” z użyciem rakiety manewrującej R-360 wyposażonej w głowicę bojową odbyły się w środę na poligonie Ałibej w obwodzie odeskim. Wystrzelona rakieta trafiła w cen nawodny.

Strona ukraińska zamieściła krótkie nagranie wideo z testów oraz zdjęcie momentu trafienia rakiety w cel, wykonane z samolotu.

Były sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksandr Turczynow powiedział, że dziś zakończył się cykl testów nowych rakiet. Jego zdaniem, nowa broń pokazała swoją efektywność. Dodał też, że ukraińska zbrojeniówka jest gotowa do seryjnej produkcji tego systemu przeciwokrętowych rakiet manewrujących, “które mogą skutecznie bronić Ukrainę przed rosyjską agresją od strony morza”.

Obecnie system Neptun przechodzi państwowe testy włącznie z praktycznym odpalaniem rakiet przeciwko celom morskim. Planowo powinny one zakończyć się jeszcze w tym miesiącu. Jak informowaliśmy, w ubiegłym miesiącu na poligonie Alibej w południowej części obwodu odeskiego odbyła się druga faza testów lądowego systemu rakietowych, przeciwokrętowych pocisków manewrujących RK-360MTS Neptun. W ich trakcie sprawdzano m.in. możliwość rażenia dwóch celów nawodnych jednocześnie na dystansie około 100 km. Według oficjalnych informacji strony ukraińskiej, próba zakończyła się sukcesem. Cele znajdowały się w odległości 10-15 km od siebie, na otwartym morzu. Przed uderzeniem, pierwsza rakieta przeleciała 85 km, a druga 110 km, pod koniec lotu zniżając się na wysokość zaledwie 5 metrów nad poziomem morza.

Neptun to lądowy system rakietowych pocisków manewrujących wykorzystujący pociski przeciwokrętowe R-360, zaprojektowany do niszczenia okrętów wojennych, takich jak krążowniki, niszczyciele, fregaty, korwety, okręty desantowe i transportowe, działających niezależnie i w ramach grup z udziałem jednostek morskich i desantowych, jak również przeciwko celom przybrzeżnym, w różnych warunkach pogodowych, niezależnie od pory dnia/nocy i roku, zarówno pod aktywnym ostrzałem wroga jak i przeciwdziałania radioelektronicznego. W skład systemu wchodzą: stanowisko dowodzenia, wyrzutnia z kontenerami transportowo-startowymi, pojazd transportowo-załadowczy i pojazd transportowy.

Niedawno pisaliśmy, że w najbliższym czasie w Pawłogradzkim Zakładzie Chemicznym ma ruszyć masowa produkcja komponentów do produkcji przeciwokrętowych rakiet manewrujących systemu Neptun, celem postawienia w gotowość bojową trzech dywizjonów, czyli łącznie 18 wyrzutni.

Ukraińskie media podają, że według dostępnych danych w skład jednego dywizjonu przybrzeżnego systemu przeciwokrętowego Neptun wchodzi 6 wyrzutni USPU-360 z 24 pociskami rakietowymi oraz odpowiednia ilość pojazdów transportowo-załadowczych (TZM-360) i transportowych (TM-360). Łącznie, każdy dywizjon Neptun ma być uzbrojony w 72 rakiety R-360.

mil.in.ua / censor.net.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply