Prototypy systemu rakiet przeciwokrętowych Neptun trafiły do ukraińskiej marynarki wojennej

W poniedziałek ukraińska marynarka wojenna otrzymała egzemplarze prototypowe mobilnych systemów przeciwokrętowych rakiet manewrujących Neptun.

Jak podał resort obrony Ukrainy, jego szef, minister Andrij Taran, zwrócił uwagę na pozytywny aspekt ogłoszonego wcześniej przekazania marynarce wojennej prototypów systemu przeciwokrętowego Neptun. Zbudowano je w ramach kontraktu państwowego, jaki ministerstwo obrony Ukrainy zawarło z państwowym biurem Łucz. Dodajmy, że Taran w ubiegłym tygodniu zapowiadał przekazania marynarce pierwszego kompleksu Neptun.

Zaznaczono, że systemy Neptun pozwolą na znaczące zwiększenie możliwości ukraińskich sił zbrojnych w regionie Morza Czarnego i Morza Azowskiego. W ramach ukraińskiej marynarki sformowano już odpowiednią jednostkę.

„Dzięki wspólnej pracy ministerstwa obrony i rodzimych przedsiębiorstw, możliwe było wyprodukowanie uzbrojenia nowej generacji, które zwiększy potencjał odstraszania i wpływ Ukrainy na morzu” – podkreślił Taran.

„Naszym zadaniem jest stworzenie pojedynczego systemu obrony z takich środków, jak systemy Neptun, łodzi rakietowych i patrolowych, korwet, żeby były w stanie odeprzeć nieprzyjaciela od strony morza” – dodał.

Przypomnijmy, że w lutym br. ukraińskie ministerstwo obrony opublikowało szczegółowy program budżetowy, w którym zawarto orientacyjny harmonogram i wielkość dostaw uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Łącznie, zostanie na to przeznaczone ponad 22,7 mld hrywien. Z programu wynika jednak, że w 2021 roku do wojska nie trafi system przeciwokrętowych rakiet manewrujących RK-360MC Neptun. Mimo tego, że wcześniej mówiono, że ma to nastąpić w tym roku. Portal „Defense Express” zwraca uwagę, że wcześniej Biuro Konstrukcyjne Łucz, producent systemów Neptun podawał, że cykl technologiczny budowy tego kompleksu wynosi 9-12 miesięcy. Do tego trzeba jeszcze dodać testy akceptacyjne, co również zajmuje trochę czasu.

Co więcej, obecnie mówi się o przeniesieniu systemów Neptun na inną platformę kołową. Powodem jest bankructwo zakładów „KrAZ”, które pierwotnie miały dostarczyć podwozie. Integracja z nowym podwoziem również będzie wymagać czasu, a także przeprowadzenia testów.

Czytaj także: Ukraiński system rakietowy Neptun może otrzymać podwozie kołowe od czeskiej Tatry

Umowę między Łucz a ukraińskim resortem obrony ws. dostawy systemów Neptun zawarto w ostatnich dniach 2020 roku. Biorąc pod uwagę cykl technologiczny produkcji i integrację nowego podwozia oraz testy, pierwszy dywizjon systemów Neptun nie trafi do armii wcześniej niż za rok.

Przypomnijmy, że ukraiński resort obrony podpisał 23 sierpnia ub. roku zarządzenie zakładające przyjęcie na uzbrojenie ukraińskich sił zbrojnych systemu przeciwokrętowych pocisków manewrujących RK-360MC Neptun. Ostatni etap testów państwowych, polegający na udanym pokonaniu celu powierzchniowego przez dwa pociski manewrujące R-360 Neptun, odbył się 17 czerwca 2020 r. Mimo tego faktu oraz oficjalnych zapowiedzi ukraińskiego resortu obrony, miesiącami zwlekano z zamówieniem go. Dopiero w październiku 2020 roku, po tym, gdy sprawę nagłośniły media na Ukrainie, ministerstwo obrony oficjalnie zapewniło, że zakupi systemy Neptun najszybciej, jak będzie to możliwe – przed końcem 2020 r.

Jeszcze latem ubiegłego roku dyrektor generalny biura konstrukcyjnego „Łucz” deklarował, że około 10 miesięcy powinna zająć produkcja pełnego uzbrojenia dla całego dywizjonu wraz z jednostką ogniową. Według ówczesnych założeń, pierwsze dywizjony uzbrojone w system pocisków manewrujących RK-360MC Neptun miałyby wejść do służby liniowej w 2021 roku. Dotychczasowe testy systemów miały zakończyć się pełnym powodzeniem. Ukraińskie media zwracają teraz uwagę, że przedstawiciele wojska niejednokrotnie mówili, że pozyskanie uzbrojenia w typie „neptunów” jest pilne i deklarowali gotowość zamówienia do trzech dywizjonów.

W skład jednego dywizjonu systemu „Neptun” wchodzi do 6 wyrzutni USPU-360 z 24 pociskami rakietowymi, mobilne stanowisko dowodzenia RKP-360 oraz odpowiednia ilość pojazdów transportowo-załadowczych (TZM-360) i transportowych (TM-360). Łącznie, każdy dywizjon Neptun ma być uzbrojony w 72 rakiety R-360 o zasięgu do 280 km.

Pocisk R-360 waży 870 kg, przy czym ciężar głowicy bojowej to 150 kg. Zasięg bojowy to 280 km, a prędkość koło 900 km na godzinę. Rakieta jest też w stanie utrzymać wysokość między 3 a 10 metra ponad powierzchnią. Głowica samonaprowadzająca o bardzo szerokim kącie obserwacji potrafi wykryć i uchwycić cel na dystansie do 50 km. System Neptun jest w stanie jednocześnie wystrzelić nawet 24 rakiet, czyli pełną salwę z 6 wyrzutni, z przerwami między kolejnymi pociskami w przedziale 3-5 sekund. Elementy systemu można rozlokować w odległości do 25 km od wybrzeża i przygotować do strzału w ciągu 15 minut.

mil.gov.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply