W ukraińskim ministerstwie obrony oraz w Sztabie Generalnym Sił Zbrojnych Ukrainy rozpoczął pracę Keith Dayton, strategiczny doradca, który ma m.in. pomagać Ukraińcom w zbliżaniu się do standardów NATO.

Dayton został przedstawiony we wtorek podczas spotkania ambasador USA w Kijowie Marie Yovanovitch z ministrem obrony Ukrainy Stepanem Połtorakiem.

„Jestem tutaj i będę tutaj z wami, aby poprzez regularne spotkania, konsultacje, dialog i analizę sytuacji zrozumieć i usłyszeć, co potrzebujecie” – mówił o sobie Dayton na spotkaniu. Jak twierdził, jest obeznany z ukraińską kulturą a także z wyzwaniami, jakie stoją przed Ukrainą „na drodze do wprowadzenia zasad i standardów NATO”. Obiecał, że będzie pomagał w tych staraniach.

Jak podało ukraińskie ministerstwo obrony, na spotkaniu omawiano realizację kluczowych projektów reformy sektora obronnego na Ukrainie, w tym wprowadzenie kontroli cywilnej w ministerstwie obrony, zwiększenie przejrzystości zamówień w celu zapobieżeniu nadużyciom w tej dziedzinie, reformę edukacji wojskowej, przeprowadzenie oceny stanu i gotowości sił zbrojnych oraz reformę ich dowodzenia.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, generał Keith Dayton jest szefem Europejskiego Centrum Studiów nad Bezpieczeństwem im. Marshalla w Garmisch-Partenkirchen. W przeszłości był koordynatorem bezpieczeństwa ds. szkoleń policji w Autonomii Palestyńskiej i attache wojskowym w ambasadzie USA w Moskwie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Generał Dayton rozpoczął pracę na Ukrainie dzień po tym, jak ukraiński parlament wyraził zgodę na zaprowadzenie stanu wojennego w 10 obwodach Ukrainy na okres 30 dni.

Kresy.pl / mil.gov.ua / PAP

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz