W ukraińskim ministerstwie obrony oraz w Sztabie Generalnym Sił Zbrojnych Ukrainy rozpoczął pracę Keith Dayton, strategiczny doradca, który ma m.in. pomagać Ukraińcom w zbliżaniu się do standardów NATO.

Dayton został przedstawiony we wtorek podczas spotkania ambasador USA w Kijowie Marie Yovanovitch z ministrem obrony Ukrainy Stepanem Połtorakiem.

„Jestem tutaj i będę tutaj z wami, aby poprzez regularne spotkania, konsultacje, dialog i analizę sytuacji zrozumieć i usłyszeć, co potrzebujecie” – mówił o sobie Dayton na spotkaniu. Jak twierdził, jest obeznany z ukraińską kulturą a także z wyzwaniami, jakie stoją przed Ukrainą „na drodze do wprowadzenia zasad i standardów NATO”. Obiecał, że będzie pomagał w tych staraniach.

Jak podało ukraińskie ministerstwo obrony, na spotkaniu omawiano realizację kluczowych projektów reformy sektora obronnego na Ukrainie, w tym wprowadzenie kontroli cywilnej w ministerstwie obrony, zwiększenie przejrzystości zamówień w celu zapobieżeniu nadużyciom w tej dziedzinie, reformę edukacji wojskowej, przeprowadzenie oceny stanu i gotowości sił zbrojnych oraz reformę ich dowodzenia.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, generał Keith Dayton jest szefem Europejskiego Centrum Studiów nad Bezpieczeństwem im. Marshalla w Garmisch-Partenkirchen. W przeszłości był koordynatorem bezpieczeństwa ds. szkoleń policji w Autonomii Palestyńskiej i attache wojskowym w ambasadzie USA w Moskwie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Generał Dayton rozpoczął pracę na Ukrainie dzień po tym, jak ukraiński parlament wyraził zgodę na zaprowadzenie stanu wojennego w 10 obwodach Ukrainy na okres 30 dni.

Kresy.pl / mil.gov.ua / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz