W sobotę dr Wojciech Szewko, ekspert ds. Bliskiego Wschodu i stosunków międzynarodowych, opublikował na swoim Twitterze film ukazujący tureckich żołnierzy obsługujących uzbrojonego drona i namierzających funkcjonariuszy Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej na granicy grecko-tureckiej.

Na minutowym filmie widać obsługujących uzbrojonego drona TB2 Turków, którzy namierzają patrolujących granicę grecko-turecką funkcjonariuszy z Grecji oraz z państw członkowskich Unii Europejskiej. Drony TB2 są aktywnie używane przez tureckie siły zbrojne od 2014 roku m.in. w Syrii. Nagraniem miała pochwalić się strona turecka.

Jak informowaliśmy na greckiej granicy w piątek pojawiło się 100 dodatkowych funkcjonariuszy straży granicznej z 22 krajów członkowskich UE, w ramach tzw. szybkiej interwencji „Evros 2020” przeprowadzanej przez Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex). W ten sposób Frontex spełnił prośbę rządu greckiego o wsparcie w związku z wielką presją ze strony imigrantów, którzy usiłują przedrzeć się przez granicę do Unii Europejskiej z terytorium Turcji. Służbę na granicy grecko-tureckiej pełnią także funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej.

Przypomnijmy, że dwa tygodnie temu Turcja ogłosiła, iż nie będzie zatrzymywała na swoim terytorium uchodźców z Syrii, którzy będą chcieli dostać się do Europy. Decyzja ta nastąpiła po eskalacji starć zbrojnych miedzy turecką armią operującą w Syrii i wspierającą zbrojne ugrupowania islamistyczne a armią Syrii wspieraną przez Rosję. Od tamtego czasu, tysiące ludzi próbuje sforsować granicę lądową i przedostać się do Grecji, a kolejne setki podejmują próby przedostania się na łodziach i pontonach na greckie wyspy. Regularnie dochodzi do starć między migrantami, a greckimi funkcjonariuszami. Według różnych źródeł, Turcy udzielają migrantom aktywnego poparcia, pomagając im dostać się pod samą granicę, a nawet zachęcając do jej przekraczania.

Kresy.pl / Twitter

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz