Ostatnie dwa lata to ogromny wzrost nowo powstałych ukraińskich firm na terenie naszego kraju. Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w tym czasie zarejestrowano ponad 44,5 tysiąca ukraińskich przedsiębiorstw. W samym 2023 roku powstało 28,6 tysiąca jednoosobowych działalności gospodarczych, czyli 80% więcej niż w roku poprzednim.

Niemal co dziesiąta (9,4%) firma utworzona w 2023 roku należała do Ukraińców. Blisko 3/4 (72%) aktywnych firm prowadzonych przez cudzoziemców w Polsce należy do Ukraińców.

Obecnie 38% wszystkich ukraińskich firm w Polsce prowadzą kobiety. W roku 2022 odsetek ten był jeszcze wyższy, wynosząc 41%, natomiast w 2023 spadł do 37%. To wciąż jednak więcej niż udział polskich kobiet w zakładaniu firm, który wynosi 34%.

Parlament Europejski. Fot. wikimedia.org

Koalicja Obywatelska zdecydowanie prowadzi w sondaż poparcia przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, opublikowanym przez „Rzeczpospolitą”. Z badania wynika też, że więcej zwolenników poglądu, iż Polska lepiej poradziłaby sobie poza UE, odnotowano w grupie wyborców PiS niż Konfederacji.

W piątek „Rzeczpospolita” opublikowała wyniki badania przeprowadzonego przez pracownię Opinie24 dla organizacji More In Common Polska. Dotyczyło ono preferencji wyborczych Polaków przed czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Ukraina poinformowała w sobotę, że uderzyła dronami w jedną z największych hut stali w Rosji.
(more…)

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia tłumaczył w piątek swoje słowa o "wgniataniu w ziemię" Putina. "Dzień po śmierci Aleksieja Nawalnego uważałem, że należy użyć takich słów" - oświadczył.

W ubiegłą sobotę w Kielcach odbył się kongres samorządowy Trzeciej Drogi. "Putina wgnieciemy w ziemię, prędzej czy później trafi tam, gdzie powinien trafić: za kraty albo na cmentarz. Putin jest wrogiem ludzkości. Putin jest kimś, kto przypomniał nam o wadze sojuszy, które zawieramy" - mówił podczas swojego przemówienia marszałek Sejmu Szymon Hołownia, lider Polski 2050. Jego słowa wywołały falę krytycznych komentarzy.

W piątek Hołownia był pytany o tę wypowiedź na antenie Polsat News. "Dzień po śmierci Aleksieja Nawalnego uważałem, że należy użyć takich słów. Proszę zauważyć, że ja ich nie używam codziennie, ja nie biegam w emocjach, do których też mam prawo jak każdy człowiek i nie mówię, że trzeba to i tamto. Ja nie chcę mówić, ja chcę robić. Powinniśmy pokonać Putina i jego reżim. Jeżeli Putin nie zostanie unieszkodliwiony, stanowi poważne zagrożenie dla nas i naszych dzieci. Nie chcę, aby nasze dzieci musiały płacić krwią za jego szaleństwo" - oświadczył marszałek Sejmu.

Poczta Polska zbuduje Centralny Hub Logistyczny i rozważa inwestycję w flotę samolotów

Poczta we Wrocławiu przy ul. Krasińskiego wystawiła ofertę pracy na stanowisko kontrolera ds. abonamentu RTV. "Zapraszamy kandydatów z Ukrainy" - napisano w ogłoszeniu. Kontrolerzy będą uprawnieni do nakładania kar na osoby, które od opłat się uchylają.

Oferta poczty we Wrocławiu przy ul. Krasińskiego została opublikowana w ubiegłym tygodniu w serwisie OLX. Chodzi o stanowisko ds. Kontroli Abonamentu RTV. Wymagania to wykształcenie minimum średnie, prawo jazdy kategorii B i własny samochód, obsługa komputera, umiejętność organizowania sobie pracy, a także komunikatywność i sumienność. "Mile widziane doświadczenie na podobnym stanowisku" - dodano.

"Zapraszamy kandydatów z Ukrainy" - podkreślono w ogłoszeniu. W innej ofercie Poczta Polska także zapraszała do rekrutacji kandydatów z Ukrainy.

W czwartek grupa obywateli Ukrainy przekroczyła nielegalnie granicę z Mołdawią. Mołdawscy funkcjonariusze twierdzą, że towarzyszyły temu strzały ze strony ukraińskiej.

To właśnie odgłosy strzałów naprowadziły mołdawskich strażników granicznych na miejsce, w którym doszło do nielegalnego przekroczenia. "Strzegąc granicy państwowej, mobilny patrol usłyszał strzały z kierunku Ukrainy. W związku z tym funkcjonariusze patrolu podjęli działania operacyjne" - oświadczenie służby zacytował portal Newsmaker.md.

Wykorzystując drony mołdawscy strażnicy graniczny zdołali wykryć i ująć ośmiu mężczyzn. Jak się okazało byli oni obywatelami Ukrainy. W czasie przesłuchania twierdzili, że przekaczali granicę nielegalnie z pomocą przemytników ludzi, którym wcześniej zapłacili od 2 tys. do 10,5 tys dolarów.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%