Pastorzy z kościoła z Västerås zaprosili wiernych na uroczystości związane z Bożym Narodzeniem, jednak nie napisali o Chrystusie w rodzaju męskim, tłumacząc, że nie chcieli „od razu decydować o płci małego dziecka”.

Oryginalny pomysł polegał na tym, że w zaproszeniu wystosowanym do wiernych użyto słowa „Hen”, co w języku szwedzkim stanowi zaimek i wskazuje na rodzaj nijaki. „Nie chcieliśmy od razu decydować o płci małego dziecka” – uzasadniała Susann Senter, wikariusz parafii. Senter poinformowała, że inicjatywa jest częścią kampanii na rzecz równego traktowania płci.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6374 PLN    (28.97%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Przypomnijmy, że luterańska wspólnota w Szwecji przechodzi obecnie głęboką liberalizację mentalnościową. W listopadzie Kościół Szwecji podjął decyzję o „neutralizacji” języka wobec Boga, na zakończenie ośmiotygodniowego spotkania, w którym udział wzięło 251 hierarchów. „Neutralność płciowa” Boga ma wejść w życie 20 maja, w trakcie święta Pięćdziesiątnicy.

Nowe nazewnictwo to modernizacja 31-letniego podręcznika, który opisuje sposób prowadzenia posługi w narodowym Kościele ewangelicko-literańskim. Według Szwedzkiego Kościoła, neutralne słownictwo da nowe możliwości nazywania Boga. M. in. szwedzcy luteranie nie będą już mówić „W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” tylko „W imię Boga i Trójcy Świętej”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Homseksualna kobieta-biskup w Szwecji proponuje by w kościele zdjąć krzyże

Kresy.pl / Do Rzeczy

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz