Według zaleceń hierarchów luterańskiego kościoła w Szwecji, Bóg nie będzie określany jako „On” czy też „Pan” lub „Ojciec”.

Kościół Szwecji podjął decyzję o „neutralizacji” języka wobec Boga w czwartek, na zakończenie ośmiotygodniowego spotkania, w którym udział wzięło 251 hierarchów. „Neutralność płciowa” Boga ma wejść w życie 20 maja, w trakcie święta Pięćdziesiątnicy.

Nowe nazewnictwo to modernizacja 31-letniego podręcznika, który opisuje sposób prowadzenia posługi w narodowym Kościele ewangelicko-literańskim. Według Szwedzkiego Kościoła, neutralne słownictwo da nowe możliwości nazywania Boga. M. in. szwedzcy luteranie nie będą już mówić „W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” tylko „W imię Boga i Trójcy Świętej”.

CZYTAJ TAKŻE: Homoseksualna kobieta-biskup w Szwecji proponuje, by w kościele zdjąć krzyże

Rozmawiamy o Jezusie Chrystusie i w kilku miejscach zmieniliśmy nazwę tak, by nie nazywać go „On” tylko „Bóg” – powiedziała rzeczniczka prasowa szwedzkiego kościoła Sofia Pedersen Videke dla „The Telegraph.” Teraz mamy modlitwy, które są bardziej neutralne płciowo – podkreśliła. Sofia Pedersen Videke dodała również, że żaden z luterańskich kapłanów nie miał obiekcji dotyczących zmian w języku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Nie wszyscy odnieśli się do zmian pozytywnie. Christer Pahlmblad teolog z Uniwersytetu w Lund, w wywiadzie dla duńskiej gazety „Kristeligt Dagblad” oświadczył, że decyzja jest podważeniem doktryny o Trójcy i wspólnocie z innymi chrześcijańskimi kościołami. To naprawdę nie jest mądre, gdy Kościół Szwecji staje się znany jako kościół, który nie szanuje wspólnego dziedzictwa teologicznego

W podobny sposób jak Kościół Szwecji zadecydował Kościół Anglikański, który postanowił unikać języka, który wskazuje różnice w płci, jednak nie w odniesieniu do Boga, ale do ludzi. Wcześniej w listopadzie Kościół anglikański opublikował wytyczne na temat pomocy dzieciom „w zbadaniu możliwości tego, kim mogą być”, w tym ich tożsamości płciowej.

Kościół Szwecji liczy 6,1 miliona członków w kraju o populacji 10 milionów osób.

Kresy.pl / dorzeczy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    Narodowy Kościół ewangelicko-luterański,to oaza rasizmu i dyskryminacji wobec islamskich braci.Nie upomniał się jeszcze o to,że Mahomet był babą,lub amorfną,obojnaczą istotą ni to chłop-ni to baba.Jakie to smutne,że w Szwecji nie ma jeszcze prawdziwej multi-kulti demokracji.