Jak wynika z sondażu YouGov, kontrowersyjny pomysł Martina Schulza nie zachwycił większości mieszkańców Europy Zachodniej i Północnej.

Pomysł Martina Schulza przekształcenia UE w „Stany Zjednoczone Europy” cieszy się względnie dużym poparciem we Francji i w Niemczech. – wynika z sondażu YouGov, którego wyniki opublikowano we wtorek. Mieszkańcy pozostałych pięciu krajów, w których przeprowadzono sondaż, byli sceptycznie nastawieni do tej idei.

Pracownia YouGov zapytała mieszkańców Francji, Niemiec, Szwecji, Finlandii, Danii, Norwegii oraz Wielkiej Brytanii o stosunek do idei „Stanów Zjednoczonych Europy” przedstawionej przez Schulza. Najbardziej pozytywnie odnieśli się do tego pomysłu Francuzi oraz Niemcy. Francja była jedynym krajem, w którym liczba osób pozytywnie odnoszących się do tej idei (28 proc.) przewyższyła liczbę jej przeciwników (26 proc.). Więcej zwolenników „SZE” było w Niemczech (30 proc.), jednak jeszcze więcej Niemców było sceptycznych wobec pomysłu Martina Schulza (33 proc.).

Poparcie dla europejskiej kopii USA w czterech krajach skandynawskich nie przekraczało 12-13 proc., natomiast około połowa ankietowanych w tych krajach deklarowała niechęć wobec tego pomysłu (48 proc. w Szwecji i w Danii, 55 proc. w Norwegii i 56 proc. w Finlandii).

Najmniej zwolenników „Stanów Zjednoczonych Europy” było w Wielkiej Brytanii – 10 proc. 43 proc. Brytyjczyków wyrażało negatywne zdanie w tej kwestii.

Sondaż przeprowadzono w dniach 13-19. grudnia br. na reprezentatywnej grupie 8138 osób w wieku od 18 lat.

Przypomnijmy, że na początku grudnia br. szef SPD Martin Schulz zaprezentował swój projekt mający na celu stworzenie do 2025 roku Stanów Zjednoczonych Europy. Były szef Europarlamentu dodał, że według jego wizji, kraje sprzeciwiające się temu pomysłowi muszą opuścić Unię Europejską.

CZYTAJ TAKŻE: Węgry o pomyśle Schulza: Takie ultimatum ostatni raz wystosował Hitler

Kresy.pl / Politico/YouGov

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. franciszekk
  franciszekk :

  Czerwono-brunatny niemiecki kołchoz to nie drugie stany Stany Zjednoczone Ameryki a II-gi ZSRR!!…
  PORÓWNANIE!
  UPA-dły były czerwony kołchoz zwany ZSRR zarządzany przez Sowietów, był przysłowiowym PIKUŚ-iem w porównaniu z aktualnym czerwonym kołchozem zwanym UE zarządzanym przez Szkopów!
  PRZYKŁAD;
  W samej tylko Warszawie brutalnie wypierr…dzielono z mieszkań około 50 tys. lokatorów ( nawet w PO-deszłym wieku) aaa… co niektórzy utracili nawet życie w tym procederze, np. okrutne morderstwo przedstawicielki Obrony Lokatorów – Jolanty Brzeskiej!
  W POdobny sPOsób POstęPOwali hitlerowscy okupanci wobec narodu polskiego w czasie II wojny światowej!!!!…..
  Wielu młodych Polaków z POwodu biedy, bezrobocia, braku mieszkań zmuszonych było aby godnie żyć opuścić swoją ojczyznę – Polskę!
  Zarządzający kołchozem, czerwoni tzw. komisarze (nie Sowieci!!!!..), wpierrr..dzielają się do wszystkiego, nawet do robali drzew tzw. korników drukarzy, czego nie robili nawet Sowieci bo aż tak nie byli bezwstydnie bezczelni!
  CZERWONI KOMISARZE CAŁKOWICIE DĄŻĄ DO UBEZWŁASNOWIENIA POLAKÓW nawet uzurpują sobie prawo narzucenia nam do współzamieszkiwania polskiej ziemi —>> na siłę wpierrr…dzielić nam chcą niezmiernie miłujących PO+kój “braci muzułmanów” aby rozweselić” i “ubogacić” nam żywot na polskiej ziemi!
  PO+wiadam Wam, że czerwony bolszewicki ZSRR był przysłowiowym PIKUŚ-iem w PO-równaniu z brunatno-czerwonym niemieckim UE !!!!!!….