Ministerstwo obrony Szwecji przygotowało 20-stronicową instrukcję zatytułowaną „Jeśli nadejdzie kryzys albo wojna”. Ma niebawem trafić, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, do 5 mln gospodarstw domowych.

Broszura przygotowana przez szwedzki rząd zawiera praktyczne informacje na wypadek wojny lub kryzysu. Napisano w niej m.in. o tym, w jaki sposób pozyskiwać czystą wodę, jak nie ulec propagandzie czy jak znaleźć schronienie przed bombami.

– Jeśli Szwecja zostanie napadnięta przez inny kraj, nigdy się nie poddamy. Każde nawoływanie do zaprzestania oporu, będzie fałszywą informacją – napisano w broszurze.

Ponadto, znalazły się w niej także  rysunki samolotów wojskowych i rodzin uciekających ze swoich domów. Szwedzki rząd przypomina też, że każdy obywatel w wieku od 16 do 70 lat w przypadku zagrożenia wojną może być powołany do obrony kraju.

Już na początku tego roku podawaliśmy, że Władze Szwecji po raz pierwszy od ponad 50 lat przygotowują broszurę informującą Szwedów o tym, jak postępować w razie wybuchu wojny. Sprawę opisał wówczas „Financial Times”. Zgodnie z zapowiedziami, miała zostać opublikowana właśnie w maju. Gazeta zwracała uwagę, że ma to miejsce w kontekście wzrostu obaw Szwedów przed agresją ze strony Rosji. Według „FT”, w książeczce będzie wyjaśnione, „jak obywatele mogą uczestniczyć w ‚obronie totalnej’ w czasie wojny oraz jak zapewnić potrzeby podstawowe, jak woda, jedzenie czy ogrzewanie”. Ponadto, broszura ma omawiać takie zagrożenia, jak cyberataki czy terroryzm, a także – zmiany klimatyczne.

Po raz ostatni tego rodzaju dokument rozdano mieszkańcom Szwecji w 1961 roku, przy czym do 1991 roku wydawano późniejsze wersje, na użytek wewnętrzny rządu.

Twórcy obecnej ulotki nie sprecyzowali, z którego kierunku może nadejść zagrożenie. Kontekst wydania sugeruje jednak, że chodzi w znacznym stopniu o Rosję.

– Publikacja pojawia się w czasie, gdy w Szwecji coraz głośniejsza staje się debata na temat obrony i bezpieczeństwa, zagrożenia ze strony Rosji oraz ewentualnego przystąpienia do NATO – podkreślał w styczniu „FT” dziennik.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak przypomina „Financial Times”, reakcją Szwecji na zakończenie zimnej wojny było zmniejszenie wydatków na obronność. Nazywano to „pokojową dywidendą”. Jednak po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku, a także po niedawnych naruszeniach szwedzkiej strefy ekonomicznej przez obce samoloty i okręty, władze w Sztokholmie zmieniają swoje nastawienie. Gazeta przypomina, że od tamtego czasu, Szwecja zwiększyła wydatki na wojsko, przywróciła pobór do armii i po dekadzie zremilitaryzowała Gotlandię. Ponadto, w 2017 roku szwedzka armia przeprowadziła największe od 23 lat ćwiczenia obrony. Rok temu informowano też o przygotowaniu przez Szwecję schronów przeciwatomowych, z obawy przed wojną z Rosją.

Przeczytaj: Putin: dołączenie Szwecji do NATO uznalibyśmy za zagrożenie, które należy wyeliminować

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ponadto, w Szwecji trwa spór dotyczący zagrożenia ze strony Rosji, a także debata nad możliwością wstąpienia do NATO, co w ostatnich latach popiera coraz więcej Szwedów. Władze podchodzą jednak do tego z rezerwą.

W grudniu ubiegłego roku komisja obrony, czyli międzypartyjny organ pomagający w kształtowaniu polityki rządowej, napisała, że nie można wykluczyć ataku zbrojnego na Szwecję. Z kolei zdaniem kilku ministrów obecnego, centrolewicowego rządu, taki atak jest „mało prawdopodobny”. Ich wypowiedzi zirytowały kręgi, zajmujące się obroną.

Dorzeczy.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. uvara
  uvara :

  O ile zakład, że w jednym z podpunktów jest coś w stylu “jeśli masz możliwość udzielenia schronienia innym osobom, przyjmij w pierwszej kolejności emigrantów”… nawet podczas konfliktu lewackość musi mieć priora w Szwecji 😉

 2. UczSieHistorii
  UczSieHistorii :

  “Gazeta zwracała uwagę, że ma to miejsce w kontekście wzrostu obaw Szwedów przed agresją ze strony Rosji.”

  Bardziej prawdopodobne jest to, że Szwecję przejmie ten koń trojański którego wpuszczają od kilkudziesięciu lat do swojego kraju niż Rosja.

  Moim zdaniem najwyższe władze Szwecji to podstawieni ludzie od NWO którzy stopniowo zdobywali władzę w tym kraju od kilkudziesięciu lat to samo jest w Stanach Zjednoczonych Usraela.