Szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin twierdzi, że św. Jan Paweł II był z pochodzenia Ukraińcem. Przywołuje też jego rzekomy cytat i „wolę” pozostawioną Polakom i Ukraińcom odnośnie wzajemnego przebaczenia.

Jak informowaliśmy wcześniej, szef ukraińskiego MSZ Pawło Klimkin napisał artykuł opublikowany w czwartek w gazecie internetowej Zbruc.eu. Skrytykował w nim nowelizację ustawy o polskim Instytucie Pamięci Narodowej, stwierdzając, że jest to przykład jednostronnego podejścia do historii. Podkreślił również, że jego kraj nie odwróci się od swoich bohaterów, którzy – jak Stepan Bandera – walczyli o jej niepodległość. Szef ukraińskiego MSZ twierdzi, że dla Ukraińców Bandera i UPA to symbole walki o wyzwolenie kraju, która prowadzona była nie tylko przeciwko polskiemu, ale i niemieckiemu oraz radziecko-rosyjskiemu panowaniu.

W swoim artykule Klimkin proponuje, by w kwestii budowy relacji polsko-ukraińskich, szczególnie w kwestiach spornych, powoływać się na doświadczenia Unii Europejskiej i pokojowego współżycia narodów Wspólnoty. Przywołuje tu jako przykład Francję i Niemcy, „odwiecznych wrogów, a teraz najbliższych przyjaciół i partnerów”, twierdząc, że francuscy i niemieccy politycy „pozostawili ostre problemy przeszłości naukowcom”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

– Wzajemne przebaczenie, tolerancja, wspólne potępienie zbrodni i uhonorowanie niewinnych ofiar, w końcu pragmatyzm i elementarny zdrowy rozsądek – to sprawdzona europejska recepta na przezwyciężenie obecnego kryzysu w relacjach ukraińsko-polskich – pisze szef ukraińskiej dyplomacji.

Klimkin w tym kontekście powołuje się też na św. Jana Pawła II, wyraźnie sugerując nie tylko wezwanie do przebaczenia, ale też ukraińskie pochodzenie papieża:

– Przypominam wam także o woli pozostawionej nam przez wielkiego Polaka, w którego żyłach płynęła i ukraińska krew, św. Jana Pawła II: „Wybaczmy i prosimy o przebaczenie!””

Przeczytaj: „Jezus był Ukraińcem, a Ukraińcy wymyślili koło i stworzyli pierwszą cywilizację” [+VIDEO]

Czytaj również: Nowożeniec: Jezus na krzyżu mówił po ukraińsku [+VIDEO]

Należy zaznaczyć, że św. Jan Paweł II nigdy nie wypowiedział takich słów. Klimkin w rzeczywistości bardzo nieprecyzyjnie odnosi się do dwóch kwestii, mieszając je ze sobą. Chodzi o przesłania papieża w 60. rocznicę rzezi wołyńskiej, z lipca 2003 roku, w którym podkreślał potrzebę pojednania polsko-ukraińskiego, a także do słów  przebaczamy i prosimy o wybaczenie (dosł. udzielamy wybaczenia i prosimy o nie), pochodzących ze znanego listu polskich biskupów do niemieckich, a których autorstwo łączy się z abp. Bolesławem Kominkiem.

Dalej szef MSZ Ukrainy z ubolewaniem twierdzi też, że jeszcze niedawno „Ukraina i Polska żyły według tej woli”. – My po prostu nie mamy prawa negować woli Jana Pawła II i bezmyślnie tracić wszystko, co osiągnęli niesamowitymi wysiłkami nasi politycy i dyplomaci, nasze elity intelektualne, miliony zwykłych Ukraińców i Polaków.

Jeśli niektórzy polscy politycy nadal będą nalegali na zakazanie na Ukrainie Stepana Bandery i UPA, to – na zasadzie „zacznij od siebie” – powinni przede wszystkim zakazać u siebie Józefa Piłsudskiego z jego brutalną akcją pacyfikacji Ukraińców w Galicji oraz Armii Krajowej, której oddziały dokonywały krwawych akcji przeciwko ukraińskim wsiom – stwierdził w innym miejscu artykułu Klimkin.

Czytaj więcej: Szef ukraińskiego MSZ: nie odwrócimy się od Bandery, to nasz bohater

Zbruc.eu / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz