W środę funkcjonariusze z Placówki SG w Korczowej zatrzymali 63-letniego obywatela Niemiec, który podróżował jako pasażer autobusu wjeżdżającego do Polski.

Jak informuje Straż Graniczna, w środę funkcjonariusze z Placówki SG w Korczowej zatrzymali 63-letniego obywatela Niemiec, który podróżował jako pasażer autobusu wjeżdżającego do Polski. Okazało się, że mężczyzna był poszukiwany przez władze Rumunii czerwoną notą Interpolu oraz Europejskim Nakazem Aresztowania za handel ludźmi.

Zgodnie z rumuńskim prawem cudzoziemcowi grożą 2 lata kary więzienia. Został zatrzymany i decyzją sądu tymczasowo aresztowany.

Rzecznik śląskiej Straży Granicznej ppor. Szymon Mościcki poinformował w środę, że pierwszy Ukrainiec został zatrzymany na początku września. Mężczyzna przewoził busem na polskich numerach rejestracyjnych 12 migrantów z Syrii, w tym 11-letnie dziecko. Pełnoletni cudzoziemcy usłyszeli zarzut nielegalnego przekroczenia granicy i dobrowolnie poddali się karze – podaje Portal Samorządowy. W ramach readmisji uproszczonej zostali przekazani stronie słowackiej.

Funkcjonariusze SG znaleźli u kierowcy prawie 2,5 g. metamfetaminy. Badanie potwierdziło, że kierując pojazdem znajdował się pod wpływem narkotyków. Obywatel Ukrainy usłyszał zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i organizowania nielegalnego przekroczenia granicy 12 Syryjczykom, a także dot. narkotyków. Został tymczasowo aresztowany.

“Kilka dni później kolejni członkowie tej grupy przestępczej usiłowali przemycić przez Polskę tych samych 12 Syryjczyków. Próba została udaremniona przez funkcjonariuszy z Bielsku-Białej. Zatrzymano kolejnych dwóch przemytników, także obywateli Ukrainy” – przekazał ppor. Mościcki.

Zobacz także: Policja znów podała dane dot. przestępczości cudzoziemców. Dominują Ukraińcy i Gruzini

Obaj mężczyźni usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i organizowania przekroczenia granicy 12 cudzoziemcom. Trafili do aresztu.

W wyniku dalszych czynności funkcjonariusze z placówki w Bielsku-Białej zatrzymali na terenie województwa śląskiego organizatora i zleceniodawcy przemytu 12 Syryjczyków. Okazał się nim także Ukrainiec, który również usłyszał zarzuty działania w zorganizowanej grupie i organizowania przemytu ludzi. Został tymczasowo aresztowany.

Zwracaliśmy uwagę, że obcokrajowcy stanowili 90 proc. osób zatrzymanych w ubiegłym roku w Polsce za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wśród zatrzymanych było najwięcej Ukraińców i Gruzinów. Podobnie wyglądała sytuacja rok wcześniej.

Także w 2021 roku 90 proc. osób zatrzymanych za przemyt nielegalnych imigrantów stanowili cudzoziemcy. Zwracaliśmy uwagę, że wówczas w statystykach SG też dominowali obywatele Ukrainy i Gruzji.

Z kolei wśród osób poszukiwanych w 2021 roku przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) także zdecydowanie dominowali obcokrajowcy. Stanowili wówczas prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply