Ukrainiec zatrzymany za próbę przemytu imigrantów

We wtorek z Białorusi na terytorium Polski wbrew przepisom granicę usiłowało przekroczyć 41 osób. Zatrzymano też jednego kuriera.

Jak poinformowała Straż Graniczna we wtorek z Białorusi na terytorium Polski wbrew przepisom granicę usiłowało przekroczyć 41 osób. Zatrzymano też jednego kuriera.

18 osób, które próbowały nielegalnie przedostać się na terytorium Polski, ujawniono na odcinku służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Lipsku. Taką samą ilość cudzoziemców ujęto też w rejonie Mielnika. Pozostałe zdarzenia odnotowano w okolicach Narewki, Nowego Dworu i Płaskiej. Zauważono także kilka osób, które nie zdążyły pokonać bariery technicznej i wycofały się w głąb Białorusi. Funkcjonariusze z Placówki SG w Lipsku zatrzymali ponadto jednego kuriera. Obywatel Ukrainy przyjechał odebrać grupę cudzoziemców, którzy chwilę wcześniej nielegalnie dostali się na terytorium Polski. Zatrzymani w trakcie nielegalnego przekraczania granicy migranci pochodzili z: Afganistanu, Iraku, Maroka, Syrii, Turcji i Egiptu.

Straż Graniczna poinformowała we wtorek o zatrzymaniu obywatela Gruzji, który przewoził przez terytorium RP nielegalnych imigrantów z Afganistanu.

W poniedziałek 68 osób usiłowało nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski – poinformowała we wtorek Straż Graniczna. Grupa imigrantów – obywateli Syrii – przeprawiła się pontonem przez rzekę Świsłocz. Na odcinku ochranianym przez placówkę SG Bobrowniki za pomocnictwo zatrzymano ob. Gruzji, który przewoził 5 obywateli Afganistanu. “Kurierowi” grozi 8 lat więzienia.

Już w styczniu zwracaliśmy uwagę, że polskie służby ostrzegają, że otwiera się nowa droga dla nielegalnych imigrantów: samolotami z Kuwejtu do Moskwy i na Białoruś. Jazeera Airways, kuwejcka tania linia lotnicza, uruchomiła loty do Moskwy cztery razy w tygodniu, w tym w weekendy.

Obawy potęguje fakt, że już teraz cudzoziemcy dostają się do Mińska czy Grodna właśnie z Rosji. „W ubiegłym roku ok. 90 proc. zatrzymanych po polskiej stronie miało wizy rosyjskie, a na Białoruś wjechali bezpośrednio z Rosji” – podkreśla por. Anna Michalska, rzecznik Straży Granicznej.

Służby zwracają uwagę, że w ostatnim czasie wspierane przez Rosję władze Białorusi znacznie poszerzyły krąg krajów, z których sprowadzają imigrantów. „Jednego miesiąca zatrzymywaliśmy osoby ok. 40 różnych narodowości, w tym z takich państw, jak Mauritius i Benin, czego wcześniej nie było. Np. w 12-osobowej grupie byli obywatele nawet pięciu państw – Azji, Afryki i Kuby” – zaznacza por. Anna Michalska.

Zobacz także: Straż Graniczna zatrzymała 10 przemytników imigrantów

Czytaj także: Gruzini mieli pracować w Polsce jako kierowcy. Posiadali podrobione prawa jazdy

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply