W minioną środę prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović spotkała się z Władimirem Putinem. Według jej zapewnień, Chorwacja chce rozszerzyć współpracę gospodarczą z Rosją i chciałaby uchylenia unijnych sankcji nałożonych na Moskwę.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

W tym tygodniu w Rosji gościła z oficjalną wizytą prezydent Chorwacji, Kolinda Grabar-Kitarović. W środę w Soczi spotkała się z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.

Rozmowy prezydentów obu krajów dotyczyły kwestii związanych z handlem, energetyką i spraw międzynarodowych, m.in. konfliktu w Syrii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W trakcie rozmów Putin przypomniał, że rosyjski Gazprom zapewnia połowę zapotrzebowania Chorwacji na gaz. Jednocześnie, Grabar-Kitarović zapewniła, że Chorwacja chciałaby rozszerzyć współpracę gospodarczą z Rosją.

Według prezydent Chorwacji, unijne sankcje gospodarcze nałożone na Rosję okazały się dotkliwe dla zwykłych obywateli, jak i dla wielkich chorwackich przedsiębiorstw. Wyraziła nadzieję, że dialog na linii Moskwa – Bruksela niebawem doprowadzi do uchylenia restrykcji.

Rozmowy odbyły się zarówno w wąskim, jak i w szerszym formacie, z udziałem delegacji obu krajów. Później, w obecności głów obu państw, podpisano również szereg dokumentów dwustronnych.

Zdaniem Dmitrija Pieskowa, rzecznika Kremla, w kwestii Syrii interesy Rosji i Chorwacji są zbieżne:

– Działalność terrorystów w Syrii i w jej regionie ma zgubny wpływ na wzrost tendencji islamistycznych i ekstremistycznych w regionie wokół Chorwacji, gdzie również jest wielu muzułmanów.

Jedną z kwestii dwustronnych omawianych przez Putina i Grabar-Kitarović był temat działającego na Bałkanach chorwackiego koncernu Agrokor. Ostatnio stanął on w obliczu bankructwa, a jego największym kredytodawcą jest Sbierbank – największy rosyjski bank detaliczny. W krajach bałkańskich pojawiły się teraz obawy dotyczące możliwości przejścia sieci handlowych pod kontrolę rosyjską. Sbierbank zapewnia jednak, że nie zamierza przejąć Agrokoru. W rozmowach liderów Rosji i Chorwacji w Soczi brał udział szef Sbierbanku German Gref.

Jeszcze przed rozmowami w Soczi rosyjski dziennik „Kommiersant” wskazywał, że nie należy traktować wizyty Grabar-Kitarović jako czysto protokolarnej. Wskazano bowiem na oczekiwania, że zmieni ona sytuację w relacjach dwustronnych. Przez ostatnią dekadę stosunki rosyjsko-chorwackie były bardzo chłodne, niemal „zamrożone”. Do niedawna Chorwacja nie miała w Rosji swojego ambasadora.

Przeczytaj: Polska i Chorwacja za współpracą w regionie

W trakcie spotkania Grabar-Kitarović zaprosiła Putina do złożenia oficjalnej wizyty w Chorwacji. Rosyjski prezydent był tam ostatnio w 2007 roku na forum energetycznym w ramach wizyty roboczej.

Chorwacja jest uważana za kluczowy kraj w koncepcji Trójmorza, której orędownikiem są obecne polskie władze, na czele z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło. Latem, przy okazji Szczytu Trójmorza w Warszawie i wizyty Donalda Trumpa zwracano uwagę na znaczenie terminalu LNG, mającego powstać w Chorwacji, na wyspie Krk. Razem z gazoportem w Świnoujściu uznawano to za kluczowy zestaw elementów, mający doprowadzić do uniezależnienia energetycznego krajów Europy Środkowej od Rosji.

Przeczytaj: Trump i Inicjatywa Trójmorza – idea a interesy

PAP / cire.pl / kremlin.ru / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz