Władze Jersey City chcą usunąć Pomnik Katyński

Burmistrz Jersey City potwierdził zamiar usunięcia Pomnika Katyńskiego stojącego naprzeciwko Manhattanu. Amerykańska Polonia jest zbulwersowana a zaniepokojenie planami burmistrza wyraził ambasador RP w USA Piotr Wilczek.

Pogłoski o tym, że władze miasta usuną pomnik, krążyły od dawna. W poniedziałek potwierdził je na Twitterze burmistrz Jersey City Steven Fulop.

„Przeniesiemy pomnik z Exchange Place i tymczasowo go przechowamy w DPW (Departament Prac Publicznych), aby nie został uszkodzony. Podejmujemy prace inżynieryjne przygotowujące teren pod park” – napisał Fulop.

Według prezesa Komitetu Katyńskiego Krzysztofa Nowaka, decyzja została podjęta bez uzgodnień z przedstawicielami Polonii. W związku z tym, że władze miasta nie chcą rozmawiać z Polakami, ci postanowili skierować sprawę na drogę prawną. „Prawo jest po naszej stronie. Postawiliśmy pomnik na podstawie zarządzenia wydanego 13 kwietnia 1987 roku przez Radę Miejską Jersey City” – powiedział Nowak Polskiej Agencji Prasowej.

Stanowisko wobec zamiarów usunięcia pomnika zajął ambasador RP w USA Piotr Wilczek. „Jestem zaniepokojony nagłym ogłoszeniem burmistrza Jersey City Stevena Fulopa odnośnie Pomnika Katyńskiego na Exchange Place oraz brakiem dialogu z polsko-amerykańską społecznością odnośnie tej sprawy” – napisał Wilczek w specjalnym oświadczeniu. „Zachęcam wszystkie zaangażowane strony do podjęcia produktywnego dialogu, aby znaleźć rozwiązanie, które nie uwzględnia przeniesienia pomnika na stałe” – zaapelował.

Jak podaje lokalny portal nj.com w artykule pt. „Krytycy miażdżą plany przeniesienia pomnika upamiętniającego polską masakrę”, na pomysł stworzenia parku w miejscu, gdzie stoi pomnik, wpadł Mike DeMarco z prywatnej organizacji non-profit Exchange Place Special Improvement District. Według niego to do miasta należy decyzja, czy pomnik wróci na miejsce po renowacji terenu, jednak osobiście jest on za przeniesieniem pomnika w inne miejsce. „Nie sądzę, by pomnik był właściwy dla jednego z głównych miejsc w mieście.” – powiedział DeMarco The Jersey Journal. „Jest trochę makabryczny… Nie mogę sobie wyobrazić, jak wiele matek przechodzi obok niego i musi tłumaczyć to swoim dzieciom” – uważa DeMarco. Ma on także wątpliwości co do aktualności przesłania pomnika. Według niego pogląd, że Rosjanie są skrytobójcami [oryg: backstabbers – red.], „nie jest w dzisiejszych czasach do końca politycznie poprawnym pomysłem”.

Pomnik Katyński dłuta Andrzeja Pityńskiego został odsłonięty w 1991 roku na mało atrakcyjnym poprzemysłowym terenie z widokiem na Manhattan. Ówczesne władze miasta były przychylne wzniesieniu pomnika.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: USA: zbezczeszczono Pomnik Katyński [+FOTO]

Kresy.pl / PAP / nj.com

Władze Jersey City chcą usunąć Pomnik Katyński
Oceń ten artykuł

Tagi: , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. zefir :

  Burmistrz Jersej City potwierdzając zamiar usunięcia Pomnika Katyńskiego stojącego naprzeciwko Pentagonu utożsamia się ze zbrodniczą ideologią J. Stalina.Ten burmistrz Jersej City,Stiven Fulop jest przynajmniej w części makabryczny-akceptuje strzały w tył głowy ponad 20-tu tysięcy polskich jeńców wojennych-czy to ussmańska poprawnościowa wrażliwość dla swego sojusznika? A może temu burmistrzowi nie pasuje,że przechodzące obok pomnika matki tłumaczą dzieciom sovieckie zbrodnie? Czcigodny burmistrz Jersej City pewnie nie przewidział,że wśród katyńskich ofiar było wielu obywateli Polski narodowości żydowskiej.Wniosek:Burmistrz Jersej City to antysemita.

 2. Kojoto
  Kojoto :

  naturalna konsekwencje odkrywania przez historyków kulisów finansowania bolszewizmu i środowisk nim sterujących. Można się spodziewać, że wkrótce poprawną politycznie wykładnią będzie pogląd, że rosjanie pod żydowskim zarządem nieśli światu pokój, ale wredni Polscy nacjonaliści stanęli im na drodze w 1920, a „katyń” się naszym przodkom należał jako „jaśniepanom i burżujom”…

  • jwu :

   @Kojoto A czy tak nie było ? Za pieniądze niemieckie ,pewna nacja zafundowała Rosji rewolucję.A po jej wygraniu podzieliła się władzą.I to oni stali za najważniejszymi decyzjami ,bo Stalin (notabene Gruzin) był marionetką w ich rękach.Nie było ich także w okopach ,do tego mieli rdzennych mieszkańców.Za to oni urzędowali w swoich przepastnych gabinetach w których szykowali nowy ład Świata .A niżsi rangą dowodzili formacjami NKWD. Przekleństwem Rosjan jest to ,że w dość długiej historii,tylko niewielu carów i przywódców było rdzennymi mieszkańcami Rosji.