Donald Trump, Angela Merkel i Emmanuel Macron udzielili Wielkiej Brytanii zdecydowanego wsparcia w związku z użyciem broni chemicznej na jej terenie.

Rządy Wielkiej Brytanii, USA, Niemiec i Francji wydały w czwartek wspólne oświadczenie zdecydowanie potępiające otrucie Siergieja Skripala i jego córki za pomocą broni chemicznej w brytyjskim Salisbury. Atak nazwano „zamachem na suwerenność Wielkiej Brytanii”, za którym najprawdopodobniej stoi Federacja Rosyjska. – pisze brytyjski Guardian.

W oświadczeniu, które ujawnił brytyjski rząd, Theresa May, Donald Trump, Angela Merkel i Emmanuel Macron napisali, że „użycie bojowego środka paraliżującego, który został opracowany przez Rosję, stanowi pierwsze ofensywne użycie środka paraliżującego w Europie od II wojny światowej”.

Liderzy czterech państw „brzydzą się atakiem na Siergieja i Julię Skripalów”. W oświadczeniu przypominają także, że „policjant, który także był narażony na atak, jest w poważnym stanie, a życie wielu niewinnych obywateli Wielkiej Brytanii jest zagrożone”. Wyrażono współczucie ofiarom ataku i wdzięczność służbom ratunkowym.

„Jest to zamach na suwerenność Wielkiej Brytanii i każde takie użycie przez państwo jest jasnym naruszeniem konwencji o zakazie broni chemicznej i złamaniem prawa międzynarodowego” – brzmi treść oświadczenia. „To zagraża bezpieczeństwu nas wszystkich. Wielka Brytania dokładnie poinformowała swoich sojuszników, że jest bardzo prawdopodobne, że Rosja jest odpowiedzialna za atak”. – napisano.

„Podzielamy ocenę Wielkiej Brytanii, że nie ma wiarygodnego alternatywnego wyjaśnienia i zauważmy, że brak odpowiedzi Rosji na uzasadniony wniosek rządu Wielkiej Brytanii jeszcze bardziej podkreśla jej odpowiedzialność”. – stwierdzają Theresa May, Donald Trump, Angela Merkel i Emmanuel Macron.

Jak zauważa Guardian, oświadczenie jest efektem starań brytyjskiej dyplomacji, która przez ostatnie dni próbowała przekonać sojuszników do zajęcia zdecydowanego stanowiska wobec ataku w Salisbury. Jeszcze wczoraj rzecznik prezydenta Francji ostrzegał Wielką Brytanię przed prowadzeniem „polityki fantasy”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że w środę na prośbę Wielkiej Brytanii zwołano nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z otruciem Skripala i jego córki w Salisbury. Wcześniej w związku z brakiem odpowiedzi strony rosyjskiej na ultimatum Wielkiej Brytanii ws. otrucia Skripala, premier Theresa May ogłosiła, że 23 rosyjskich dyplomatów, którzy zostali uznani za „niezgłoszonych oficerów wywiadu”, zostanie wydalonych z kraju. W odpowiedzi szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow zapowiedział, że Moskwa wkrótce podejmie kroki odwetowe. Nie ujawnił jednak, jakie to będą działania. Mówił także, że Rosja nie będzie tolerowała stawiania jej ultimatów.

Były pułkownik GRU Siergiej Skripal i jego córka od ponad tygodnia przebywają w szpitalu po zaatakowaniu środkiem paralityczno-drgawkowym typu „Nowiczok” przez nieznanych sprawców w brytyjskim Salisbury. Ich stan jest nadal krytyczny.

Kresy.pl / Guardian
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. UPAdlina
  UPAdlina :

  zachodnia poniżona na arenie międzynarodowej przez Rosję klika ma dobry czas na prowokacje tego typu. Wybory w Rosji i mistrzostwa świata w piłce kopanej w tym kraju dają im możliwości do „popisu”. Kretynizmem jest próbować wmawiać ludziom, że Putin tuż przed wyborami i największą imprezą sportową świata w jego kraju dokonuje zabójstwa podwójnego agenta, który od lat mieszkał u brytoli. To absurd, ale sfrustrowane żydo-anglo-uSSmańskie zbiry płoną chęcią odwetu za porażkę w Syrii i w ogóle na Bliskim Wschodzie. Zaczyna się więc bardzo gorący okres……….tuż przed wyborami……..a potem drugi……w czasie mundialu 2018. Ci żydo-anglo-uSSmańscy degeneraci nie cofną się przed żadną zbrodnią, byle tylko osiągnąć swój cel.

  • Avatar
   jwu :

   @UPAdlina Nie wiem dlaczego ,ale mam wrażenie ,że chodzi wyłącznie o bojkot mundialu ? Do którego przyłączą się wszystkie „demokratyczne” kraje Europy i podnóżki jankesów na Świecie.W ten sposób pokażą Rosji ,że na arenie międzynarodowej nic nie znaczy i jest bardzo osamotniona.