W dniu 15 marca Węgrzy upamiętniają rozpoczęcie wielkiego powstania narodowego przeciwko władzy Habsburgów. Świętują także Madziarzy zamieszkujący historyczne kresy Węgier.

Obchody głównego święta narodowego Węgrów jak co roku otworzyło uroczyste wciągnięcie flagi narodowej na maszt przed gmachem parlamentu. W ceremonii uczestniczyli prezydent kraju Janos Ader, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Laszlo Kover, szereg ministrów i wysokich oficerów.

Główne obchody rozpoczęły się o godzinie 14 w tym samym miejscu, to jest na budapeszteńskim Placu Kossutha. Przemówienie premiera Viktora Orbana dotyczyło głównie suwerenności Węgier i zagrożenia dla niej ze strony zagranicznych ośrodków. Jak stwierdził węgierski premier “Bruksela nie obroni Europy” ponieważ “nie chce zatrzymać imigracji”, w związku z tym “nie obroni naszej tożsamości”. Jak mówił o działaniach swojego rządu – “Walczymy z wrogiem innym niż my. Nie walczy on z otwartą przyłbicą. Nie jest narodowy, lecz kosmopolityczny. Nie wierzy w pracę lecz w spekulację”. W kontekście kwietniowych wyborów parlamentarnych Orban ostrzegał – “wystarczy jeden nietrafiony wybór, a wszystko o co walczyliśmy przepadnie”. Jak mówił – “W 2010 roku wstaliśmy z kolan, byliśmy samotni, a potem nadeszli Polacy, Słowacy i Czesi”.

Wśród głównych przeciwników Węgier, Orban postawił miliardera, znanego z ingerowania w procesy polityczne w wielu pastwach świata, George’a Sorosa. Zachowywał jednak optymizm – “Odesłaliśmy do domu Sulejmana z jego janczarami, odesłaliśmy Habsburgów, odesłaliśmy Sowietów z towarzyszami i odeślemy tych panów, niech jadą do Ameryki, tam uszczęśliwiać ludzi”. Orban mówił o historycznej roli swojego narodu – “Więcej daliśmy światu niż dostaliśmy”. Podkreślił przy tym – “Węgry należą do Węgrów”.

Jednak 15 marca był celebrowany nie tylko na terytorium Węgier, ale także na dawnych historycznych ziemiach monarchii węgierskiej, przynależących od Traktatu z Trianon z 1920 r., do sąsiednich państw. Szczególnie okazale węgierskie święto obchodzono w miastach Siedmiogrodu w Rumunii, zamieszkanych w większości przez Madziarów. Główne obchody rozpoczęły się już 14 marca w Kluż-Napoce (Kolozsvár) gdzie wicepremier Węgier, Zsolt Semjen nawiązał do specjalnego przesłania Viktora Orbana skierowanego do kresowych rodaków. Semjen przypomniał przy tym o ustawie przyjętej w 2011 roku przez parlament Węgier, która umożliwiła łatwe nabywanie obywatelstwa Węgrom z historycznych kresów, bez konieczności porzucania ojcowizny. Obecnie obywatelstwo Węgier nabyło już ponad milion kresowych Madziarów.

W Târgu Secuiesc (węg. Kézdivásárhely) odbył się tradycyjny pochód, w którym brały udział grupy rekonstruujące powstańców z lat 1848-49, jeźdźcy trzymający flagi Węgier i miejscowych Węgrów-Seklerów, tradycyjne wozy konne. W Odorheiu Secuiesc (węg. Székelyudvarhely) zamieszkanym w 96% przez Węgrów, miejscowy burmistrz nakazał wywiesić czerwono-biało-zielone flagi na ulicach miasta. Rumuński prefekt okręgu Hagita, w którym znajduje się miasto, zażądał w specjalnym piśmie, zdjęcia węgierskich barw narodowych, powołując się na prawo zabraniające wywieszania flag innych państw poza budynkami instytucji reprezentujących to państwo. Burmistrz Arpad Galfi odmówił uzasadniając, że wywieszone przez niego flagi odnoszą się nie do państwa węgierskiego lecz do węgierskiego narodu. Miasto Miercurea-Ciuc (węg. Csíkszereda) zamieszkane w 81% przez Madziarów, także zostało przyozdobione węgierskimi flagami. Podobnie było w przypadku miasta Sfântu Gheorghe (węg. Sepsiszentgyörgy), gdzie Węgrzy stanowią 75% mieszkańców. Także burmistrzowi tego miasta, Antalowi Arpadowi, rumuński prefekt Sebastian Cucu zagroził grzywną w wysokości 5000 lejów, czyli około 4500 zł. 

15 marca 1848 roku tłum mieszkańców Pesztu zgromadził się na wielkiej manifestacji przez Muzeum Narodowym, żądając powstając odrębnego rządu Węgier, będących wówczas pod władzą Cesarstwa Austrii. Powołany pod naciskiem ludu rząd Lajosa Batthyány’ego. Wrogie działania władz austriackich doprowadziły do wybuchu węgierskiego powstania narodowego pod przywództwem Lajosa Kossutha, które zostało stłumione dopiero w 1849 r. Jednym z wodzów powstania był polski generał Józef Bem i Henryk Dęmbiński. Po stronie Węgrów walczył też cały Legion Polski.

Obchody w Budapeszcie:

Târgu Secuiesc – Kézdivásárhely (Siedmiogród):

Odorheiu Secuiesc – Székelyudvarhely (Siedmiogród)

Sfântu Gheorghe – Sepsiszentgyörgy (Siedmiogród)

dailynewshungary.com/tvp.info/szekelyhon.ro/delhir.info/facebook.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply