Ukraińsko-węgierski klincz w dyplomacji

Węgierskie władze nie dają zezwolenia na otwarcie na Węgrzech konsulatu honorowego Ukrainy w mieście Siófok.- napisała we wtorek Europejska Prawda, serwis Ukraińskiej Prawdy. Powodem tego ma być zwlekanie Kijowa z zaakceptowaniem kandydatury węgierskiego ambasadora.

W leżącym nad Balatonem Siófoku znalazł się obywatel Węgier, który honorowo chciałby reprezentować interesy Ukrainy i pomagać Ukraińcom przebywającym w tym kraju. Europejska Prawda twierdzi, że „z nieznanych redakcji przyczyn” Budapeszt blokuje powołanie go na konsula.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

I to pomimo faktu, że Węgrzy są już znacznie bardziej reprezentowani na Ukrainie, mają dwa konsulaty honorowe, a także jeden konsulat generalny [w Użgorodzie] oraz jeden „zwyczajny” [w Berehowie] – narzeka Europejska Prawda przypominając, że Ukraina ma na Węgrzech tylko jednego konsula honorowego i jeden „zwykły” konsulat.

Ukraiński serwis sugeruje, że Budapeszt może zwlekać z zatwierdzeniem konsula honorowego w Siófok, ponieważ Kijów wciąż nie zaakceptował kandydatury Istvána Íjgyártó na stanowisko ambasadora Węgier na Ukrainie. Urodzony w radzieckich czasach na Zakarpaciu Íjgyártó jest jednym z najważniejszych węgierskich dyplomatów – obecnie pełni funkcję wiceministra w MSZ odpowiedzialnego za dyplomację kulturalną. Jeden z dyplomatów powiedział anonimowo portalowi, że Kijów zwleka z zaakceptowaniem Íjgyártó z kilku powodów. Jednym z nich jest ogólne ochłodzenie stosunków pomiędzy Ukrainą a Węgrami wywołane ukraińską ustawą oświatową wymierzoną w ponadpodstawowe szkolnictwo mniejszości narodowych i odwetowym blokowaniem przez Budapeszt euroatlantyckiej integracji Ukrainy. Drugim powodem ma być „pomyłka, która obraziła ukraińskich dyplomatów” – Węgrzy mieli przekazać Ukrainie dokumenty dotyczące Íjgyártó, w których miejsce jego urodzenia zapisano w węgierskim brzmieniu – Beregszász.

Europejska Prawda pisze, że Budapeszt prawdopodobnie zgodzi się na powołanie ukraińskiego konsula w Siófok dopiero po zatwierdzeniu kandydatury Istvána Íjgyártó, co ma jakoby wkrótce nastąpić.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina utwardza swoje stanowisko w sporze z Węgrami ws. ustawy oświatowej

Kresy.pl /Europejska Prawda

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz