Stany Zjednoczone doradziły Litwie i Białorusi, by kontynuowały dialog na temat bezpieczeństwa budowanej białoruskiej elektrowni jądrowej w Ostrowcu – podał białoruski Interfax powołując się na agencję BNS. Jednocześnie przedstawicielka amerykańskiego resortu energii wyraziła zainteresowanie USA w dostawach paliwa jądrowego na Białoruś.

W poniedziałek Litwę odwiedził amerykański sekretarz energii Rick Perry. Po spotkaniu z nim prezydent Litwy Gitanas Nauseda wyrażał nadzieję, że „USA aktywnie wejdą w dialog z Białorusią w celu zapewnienia bezpieczeństwa” elektrowni w Ostrowcu, oddalonej zaledwie 50 km od Wilna. Litewskie władze od dawna sprzeciwiają się budowie tej elektrowni powołując się na względy bezpieczeństwa.  Słowa Ricka Perry’ego wskazują jednak, że Amerykanie nie zamierzają angażować się w litewsko-białoruski spór.

„Nie jest naszym celem omawianie budowy elektrowni jądrowej w Europie i naprawdę pozostawiłbym to przywódcom kraju oraz negocjacjom z Białorusinami i Międzynarodową Agencją Energii Atomowej” – mówił Perry. Amerykański gość wskazywał, że MAEA ma czuwać nad tym, by „takie obiekty odpowiadały międzynarodowym standardom”.

Pytany o to, czy gospodarze przekonywali go o niebezpieczeństwach związanych z elektrownią w Ostrowcu, Perry potwierdził. „Myślę, że wszystkie obawy związane z elektrownią jądrową – jeśli pozwolicie, powtórzę ich [Litwinów – red.] ocenę, nie byłem tam, nie zagłębiałem się w to, więc powtórzę to, czym podzielił się prezydent [Litwy] i inni -istnieją obawy dotyczące bezpieczeństwa elektrowni podczas procesu budowy” – mówił sekretarz energii USA.

Jeszcze dalej poszła zastępczyni Perry’ego Rita Baranwal, która nie podzieliła obaw wyrażanych przez Litwinów. „Powiedziałabym, że reaktory WWER, podobne do tych zainstalowanych w Białoruskiej Elektrowni Jądrowej [w Ostrowcu – red.], działają bezpiecznie na świecie. W przyszłości amerykańscy dostawcy paliw mogliby częściowo dostarczać paliwo. Odbywa się to już w niektórych elektrowniach na świecie” – mówiła  Baranwal cytowana przez BNS. Zastępczyni sekretarza energii doradziła Litwie i Białorusi, by kontynuowały dialog na temat bezpieczeństwa elektrowni w Ostrowcu.

Przypomnijmy, że ostatnio Białoruś i USA wznowiły kontakty dyplomatyczne na poziomie ambasadorów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Łotwa kupi energię z Białoruskiej Elektrowni Atomowej wbrew stanowisku Litwy

Kresy.pl / interfax.by
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz