Rosyjskie siły zbrojne na Ukrainie mają problem z wysoką liczbą odmawiających walki żołnierzy. To odzwierciedlenie braku wyszkolenia, motywacji i sytuacji wysokiego stresu – ocenia brytyjski wywiad.

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii przypomniało w środowej aktualizacji wywiadowczej, że 25 sierpnia dwóch rosyjskich żołnierzy zostało skazanych na co najmniej dwa lata kolonii karnej za odmowę wykonania rozkazu powrotu na front na Ukrainie. W lipcu serwis Mediazona podał z  kolei, że Rosja skazywała blisko 100 żołnierzy tygodniowo za odmowę walki.

Jak oceniają Brytyjczycy, jeśli ten trend się utrzyma, rocznie będzie około 5200 wyroków skazujących za odmowę.

Przeczytaj: ISW: Rosja używa na Ukrainie wojsk powietrznodesantowych do obrony, co osłabia jej potencjał ofensywny

Zdaniem brytyjskiego wywiadu, “wysoki wskaźnik skazań świadczy o złym stanie morale w armii rosyjskiej i niechęci niektórych pododdziałów do walki”. “Odmowa walki prawdopodobnie jest odzwierciedleniem braku wyszkolenia, motywacji i sytuacji wysokiego stresu, z jakimi borykają się siły rosyjskie na całej ukraińskiej linii frontu” – czytamy.

Brytyjczycy zauważają jednak, że choć niektórzy żołnierze odmówili walki, a wskaźniki strat pozostają wysokie, Rosja prawdopodobnie kompensuje ich ubytek, masowo wysyłając na linię frontu słabo wyszkolonych żołnierzy.

Brytyjski wywiad podkreśla, że od czasu częściowej mobilizacji we wrześniu 2022 r., Rosja zweryfikowała swoje podejście do działań wojennych. Stawia teraz na masowość sił w operacjach ofensywnych i obronnych.

Zobacz także: Brytyjski wywiad pisze o problemach Rosji z werbunkiem żołnierzy. “Mimo rosnących pensji”

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply